Аналітичні публікації

ПІІ на глобальному ринку вітроенергетики та потенціал України

Глобальна встановлена потужність вітроенергетичного сектору сягнула позначки у 100 ГВт ще у 2008 році – на 4 роки раніше ніж потужність сонячної енергетики. Також завдяки вітроенергетиці було створено сотні тисяч робочих місць. Великі розміри вітряних турбін здорожчують логістику їх транспортування, і тому традиційно надається перевага локалізації ланцюгів поставок вітроенергетичного сектору. У своєму щорічному огляді відновлюваної енергетики за 2021 рік Міжнародна агенція з відновлюваних джерел енергії (IRENA) зазначає, що «інтеграція місцевого вмісту та місцевої зайнятості у вітроенергетиці потребує подальших зусиль щодо укладання контрактів, технічного розвитку та співпраці, а також розвитку місцевого потенціалу». 

У звіті Switch Report 2022 висвітлюються наступні тенденції ПІІ на світовому ринку вітроенергетики: 

– лідерство європейських енергокомпаній та постачальників вітрових турбін; 

– зростання Китаю, США та Європи як найбільших вітроенергетичних регіонів та значний прогрес ринків, що розвиваються (Індія, Бразилія та Мексика); 

– привабливість Сполученого Королівства для прямих іноземних інвестицій у великомасштабні офшорні вітрові проекти.

Читати далі


Вплив війни рф проти України на глобальний ланцюг виробництва продовольства посилюється 

Війна рф проти України зумовила зростання цін на продукти харчування безпосередньо внаслідок перебоїв поставок та опосередковано внаслідок зростання цін на добрива. 

Глобальні перебої поставок продовольства 

Вторгнення рф в Україну продовжує спричиняти потрясіння на світових ринках та посилювати інфляційний тиск на світове сільське господарство. На продовольчі ціни прямо впливає порушення поставок з України та обмеження на імпорт російських товарів на багатьох ринках. За даними IHS Markit, Україна (4%) та рф (3%) займають ключові позиції на світових продовольчих ринках і станом на 2021 рік разом становили близько 21% світового експорту пшениці. Інші сільськогосподарські культури українського експорту, на поставки яких вплинула війна, це зокрема: ріпак (15% світового експорту), кукурудза (14%), ячмінь (14%), гречка (5%), жито (5%), насіння соняшнику (3%).

Читати далі


Українська фінансова система успішно протистоїть викликам війни

Глибока економічна та фінансова кризи, обумовлені повномасштабною війною росії проти України, матимуть суттєві негативні та довготривалі наслідки для фінансового сектору. Проте відповідно до Звіту про фінансову стабільність, оприлюдненого НБУ у червні 2022, банки успішно протистоять викликам війни завдяки значному запасу міцності, своєчасній реакції НБУ та проведеним реформам.

Зважаючи на очікуваний масштаб реалізації фінансових ризиків та втрати банками капіталу, Національний банк тимчасово перейшов до політики регуляторного послаблення. НБУ не буде застосовати заходи впливу, якщо фінустанови порушуватимуть вимоги до достатності капіталу через негативні наслідки війни. Водночас НБУ вимагатиме прозорого та достовірного відображення фінансового стану банків та небанківських фінансових установ. Це дасть змогу впровадити реалістичний графік відновлення фінансового сектору після перемоги у війні.

Читати далі


Підйом сталого фінансування на ринках капіталу, UNCTAD 2022

Під час пандемії, а також частково в результаті реалізації постковідних планів економічного відновлення, відбулося значне зростання обсягів сталого фінансування в акції, фінансові продукти з фіксованою дохідністю та альтернативні активи, а також на державних і приватних ринках. Відповідно до Європейської Комісії стале фінансування – це процес врахування екологічних, соціальних та управлінських ризиків (ESG) під час прийняття інвестиційних рішень у фінансовому секторі, що веде до більш довгострокових інвестицій в економічну діяльність та проекти, що відповідають принципу сталості.

Читати далі


Для досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року необхідні зелені ПІІ 

У своїх попередніх публікаціях ЮНКТАД пропонує керуватися двокомпонентним визначенням зелених прямих іноземних інвестицій (ПІІ): 1) ПІІ у виробництво екологічних товарів і послуг (EGS); та 2) ПІІ у процеси пом’якшення наслідків екологічної шкоди, тобто використання більш чистих та/або більш енергоефективних технологій, таких як низьковуглецеві технології.
 
Зелені ПІІ мають потенціал для значного просування сталого розвитку. Це має вирішальне значення для прискорення зростання та інновацій через якість робочих місць, які вони створюють, і розвиток людського капіталу, що ще більше підвищує рівень життя людей. 
 
На саміті Організації Об’єднаних Націй у 2015 році світові лідери прийняли рішення схвалити 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР) як частину Порядку денного зі сталого розвитку на період до 2030 року.

Читати далі


Нові можливості для меблевої промисловості України

Роздрібна та міжнародна торгівля меблями є важливою частиною світової економіки. Меблева промисловість охоплює виробництво, розповсюдження та роздрібну торгівлю меблями для житлових та комерційних потреб. За даними Statista, США є найбільшим ринком меблів у світі з точки зору доходів (240 мільярдів доларів), далі йдуть – Китай (82 мільярди доларів), Німеччина (56 мільярдів доларів), Франція (27 мільярдів доларів) і Сполучене Королівство (23 мільярди доларів). Станом на 2022 рік на росію припадало 17 мільярдів, а на Україну – майже 1 мільярд доларів. 
 
Statista повідомляє, що світовий ринок меблів оцінювався у 510 мільярдів доларів у 2020 році. Очікується, що ринок меблів буде щороку зростати, щоб досягти прогнозованої вартості майже у 651 мільярд доларів до 2027 року. Однак ця тенденція може змінитися через наслідки вторгнення росії в Україну. 

Читати далі


Війна росії проти України впливає на світовий ринок деревини 

Війна рф проти України спричинила серйозні порушення світової торгівлі деревиною через скорочення експорту з Росії, Білорусі та України та посилила занепокоєння щодо послаблення деяких заходів захисту навколишнього середовища, щоб заповнити поточний дефіцит. 

Міжнародні санкції (5 -й пакет), запроваджені ЄС та Сполученим Королівством, обмежили поставки з Росії, найбільшого світового експортера деревини хвойних порід, та Білорусі, в той час як війна серйозно загальмувала виробництво в Україні. За даними Financial Times, на ці три країни припадає майже 25% світової торгівлі пиломатеріалами на суму 17 мільярдів доларів у 2021 році. Разом вони охоплюють майже 10% європейського попиту на деревину хвойних порід. Тільки Україна в 2021 році експортувала деревину та вироби з неї на суму понад 2 мільярди доларів. 

Читати далі


Статуc кандидата України на членство в ЄС є позитивним сигналом для міжнародних інвесторів


23 червня 2022 року на саміті ЄС 27 держав-членів проголосували за надання Україні та Молдові статусу кандидатів на членство в Європейському Союзі. Це позитивне рішення є символом того, що Європа підтримує Україну, і новим поштовхом для перемоги України у війні.
Європейська Комісія оцінила, що за політичними критеріями Україна досягла стабільності інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу, та захист меншин. Щодо відповідності за економічними критеріями, Україна продемонструвала гідну уваги стійкість макроекономічних показників та фінансову стабільність, які були забезпечені також після російського вторгнення у лютому 2022 року. Це відображає не лише дуже сильну політичну волю, а й відносну ефективність роботи установ. 

Читати далі


В Україні буде створена національна мережа зарядних станцій для електромобілів 

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та ПАТ АБ «Укргазбанк» підписали меморандум про спільну реалізацію проєкту щодо розгортання національної мережі зарядних станцій для електрокарів. 

Проект передбачає використання фінансових можливостей «Укргазбанку» та виробничо-технічного потенціалу «Енергоатому» як найбільшого виробника електричної енергії в Україні, щоб створити розгалужену мережу зарядних станцій для електромобілів. Реалізація цього проєкту також має сприяти виконанню Україною міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації, пришвидшуючи досягання вуглецевої нейтральності економіки України, а також зменшуючи забруднення навколишнього природного середовища.

Читати далі


Стан української металургії під час війни 

Результати минулого року були визначними для українських металургів. 

За 2021 рік було вироблено: 

– 21,2 млн тонн чугуна,

– 21,4 млн. тонн сталі,

– 19 млн тонн прокату. 

Україна посіла 14-те місце у глобальному рейтингу виробників сталі. Географія експорту глобальна – від країн на Близькому Сході до Північної Америки, та Азії. Для багатьох українських металургійних компаній 2021 рік став найуспішнішим за довгий час. Виручка від експорту чорних металів зросла на понад 81% (до 14 млрд дол), у порівнянні з 2020 роком.

Детальніше


ПІІ на глобальному ринку сонячної енергетики 

За прогнозами Energy Transition Outlook 2022, серед технологій відновлюваної енергетики потужності сонячних фотоелектричних (PV) установок зросли найшвидше, збільшившись у понад 20 разів за період 2010-2021 років. Цьому сприяло суттєве скорочення витрат, що відбувалося паралельно з розвитком технологічного прогресу, зростанням рівня обізнаності, наданням державної підтримки та впровадження інноваційних моделей фінансування. 

Після подолання контрольної позначки у 100 ГВт встановленої потужності в 2012 році, глобальна встановлена потужність сонячних фотоелементів досягла 843 ГВт у 2021 році. Аналітики очікують, що це лише початок, і сонячна енергетика очолить революцію відновлюваної енергетики, яка просувається вперед і займає все більш ключове місце у будь-яких програмах з декарбонізації. 

Детальніше



Невизначеність та рецесія знизять обсяги світових ПІІ, UNCTAD 

Глобальні потоки прямих іноземних інвестицій (ПІІ) у 2021 році становили 1,58 трильйона дол США, що на 64% більше від надзвичайно низького рівня в 1 трильйон дол США у 2020 році. Притік ПІІ збільшився завдяки буму на ринку M&A та швидкому зростанню фінансування міжнародних проектів в умовах послабленого регулювання умов фінансування та впровадження пакетів інвестиційних стимулів для проектів розвитку основної інфраструктури. 

Однак у 2022 році глобальне середовище міжнародного бізнесу та транскордонних інвестицій різко змінилося. Як наслідок початку війни рф проти України на додаток до затяжних наслідків пандемії, у багатьох країнах світу вже почалася потрійна криза – нестачі продовольства, палива та фінансування. Пов’язана з цими подіями невизначеність інвесторів може спричинити значний тиск на глобальні ПІІ у 2022 році. 
Читати далі


Розвиток зарядної інфраструктури у Європі 

У наступне десятиліття кількість електромобілів (EV) на наших дорогах, значно зросте. Однією із необхідних умов цього зростання є розвиток ринку зарядних станцій.

Сьогодні 2/3 потреби в електроенергії для зарядки електромобілів є приватними, як вдома, так і на стоянках біля роботи. Однак до 2030 року частка громадської зарядної інфраструктури (громадські паркомісця) буде близькою до приватної, що означає десятикратне зростання громадської зарядної інфраструктури за 10 років. 

Це зростання є дуже перспективним для багатьох компаній, які працюють на ринку зарядних станцій для електромобілів, а також інфраструктурні компанії, виробників зарядного обладнання, компанії, які встановлюють або обслуговують зарядні точки, операторів станцій, та ІТ компаній пропонують програми для оплати та пошуку локацій. ЄС спільно з основними стейкхолдерами ринку розробили мастер план по розвитку європейської зарядної інфраструктури.

Читати далі


Капітальні інвестиції мають зрости до 130 трильйонів доларів до 2027 року

Експерти McKinsey стверджують, що протягом 2022-2027 років слід очікувати глобального зростання капітальних витрат на матеріальні активи. Цей сплеск інвестицій, який становитиме майже 130 трильйонів доларів США, передусім буде спрямовуватися у проекти з декарбонізації та оновлення критичної інфраструктури. 

В середньому для компаній передових технологій з Північної Америки очікується збільшення капітальних витрат на 65% порівняно з попереднім періодом. 

Для компаній сфери енергетики та виробництва матеріалів з Азії зростання капітальних витрат може сягнути 57%. McKinsey прогнозує збільшення капітальних видатків за всіма видами активів у Європі на 59% за рахунок збільшення європейських витрат на енергоносії та виробництва матеріалів на 120%. У майбутньому основою процвітання стане стійкість, інклюзія та зростання — порядок денний, в якому інновації займають особливе місце, водночас зменшуючи вплив на навколишнє середовище та покращуючи якість життя людей у всьому світі. Реалізація цих амбітних планів передбачає залучення значних капітальних інвестицій приватного та державного секторів в розбудову інфраструктури з урахуванням кліматичних змін та підтримку економічного відновлення та зростання.

Читати далі



Огляд глобального ринку електромобілів 

Ринок електромобілів динамічно розвивається, не дивлячись на постійні виклики. Якщо в 2012 році у світі було продано приблизно 130 тис. електромобілів, то у 2021 році ця цифра досягла 6,6 млн авто. З 2019 по 2021 рік, частка електрокарів в загальних продажах автомобілів зросла з 2.5% до майже 9%, незважаючи на пандемію, розриви ланцюгів постачання та подорожчання основних сировинних матеріалів. 

Так, ринок електромобілів збільшив свою частку в продажах у три рази за останні три роки. Китай є лідером цього ринку та найбільшим його гравцем. Країна багата на критичні матеріали як для виробництва машини так і батарей, має декілька вітчизняних виробників, розвинені суміжні галузі та найбільший внутрішній ринок у світі. У 2021 році у Китаї було продано більше електромобілів (3.4 млн авто), аніж у всьому світі за 2020 рік.

Читати далі


Війна рф проти України змінює глобальне інвестиційне середовище в секторі видобування нафти та газу 

Російське вторгнення в Україну та подальше введення санкцій низкою країн сприяли переорієнтації глобального середовища, що одразу вплинуло на ринки та інвестиції в нафтогазовому секторі. 

Ринкові зміни та динаміка ринкових цін створюють негайні витрати та вигоди 

За даними експертів IHS Markit, враховуючи глобальне значення рф як постачальника енергоресурсів та Європи як основного ринку, повномасштабна переорієнтація попиту та пропозиції на нафту та газ в цьому регіоні є ключовим глобальним невійськовим наслідком цієї війни. Разом з тим в контексті часткової компенсації очікуваного падіння попиту на російські енергоносії зростає важливість Азійсько-Тихоокеанського регіону на чолі з Китаєм. На всі регіони світу вплине зростання цін і, ймовірно, зменшення економічної активності та попиту, тоді як конкуруючі країни-експортери енергоносіїв побачать можливості для збільшення виробництва та експорту, оскільки Європа буде змінювати постачальників енергії у своєму енергетичному балансі.

Читати далі


Україна може стати надійним постачальником зеленого водню до ЄС 

Виробництво водню в Україні може стати ключовим інструментом для незалежності України та Європи від російських енергоресурсів, та швидкого переходу до використання «зеленої» енергії. Для України, це також шанс стати основним енергетичним постачальником «палива майбутнього» для Європи.

За довоєнними оцінками від Міжнародної організації відновлювальних джерел, Україна має потенціал встановити станції на понад 320 гігават вітряної та 70 гВт сонячної енергії. При цьому сюди не входить оцінка потенціалу встановлення вітрових та плаваючих станцій у водах Криму, що, згідно оцінки Світового Банку, потенційно може додати понад 250 гВт. Тобто загальна потужність відновлювальних джерел може складати від 415 гВт з реалізацією в межах 10 років, а з кримськими можливостями понад 700 гВт.

Читати далі


Глобальні тенденції інвестицій у відновлювану енергетику 

Енергетичний перехід змінив карту глобальних інвестицій. Тепер на зміну довгостроковим інвестиціям у викопне паливо прийшли інвестиції у відновлювані джерела енергії. Ще у 2005 році відновлювана енергетика становила лише незначну частину глобальних ПІІ, а інвестиції у викопне паливо – понад 20%. Примітно, що на зміну викопним ресурсам, з 2019 року відновлювана енергетика стала основним напрямком вкладення ПІІ.

Виробництво електроенергії за допомогою використання ВДЕ та розумних систем для зберігання та розподілу енергії стало основним напрямком залучення глобальних ПІІ. ПІІ у ВДЕ сягнули пікових 117 мільярдів доларів у 2019 році. Тоді вперше ВДЕ взяли гору над викопним паливом, яке залучило 116 мільярдів доларів ПІІ. Тенденція збільшення інвестицій у відновлювану енергетику та зменшення інвестицій у викопне паливо збереглася протягом наступних двох років, оскільки криза Covid-19 посилила переваги більш стійких економік. Хоча під впливом пандемії обсяг ПІІ у ВДЕ знизився і становив 97 мільярдів доларів у 2020 році та 91 мільярдів доларів у 2021 році. Ці цифри нижчі рекордно високого рівня 2019 року, але вище середньорічного показника в 67 мільярдів доларів протягом 2010-х років. Тим часом іноземні інвестиції у вугільну та нафтогазову сфери впали до 48 мільярдів доларів у 2020 році й досягли нового рекордного мінімуму у 16 мільярдів доларів у 2021 році.

Читати далі


Стратегії корпоративної взаємодії щодо імпакт-інвестицій

Стратегії корпоративної взаємодії та дії акціонерів вже давно є інструментом, який акціонери використовують для впливу на керівництво компанії, у тому числі підштовхуючи їх до більш стійкого та відповідального управління.

Незважаючи на те, що більшість компаній S&P500 публікують корпоративні звіти щодо ESG відповідності (з 20% у 2000-х до 90% у 2020 році), інвестори прагнуть більшої прозорості та відповідальності щодо екологічного та соціального впливу компаній, що впливає на їхню акціонерну вартість у довгостроковому плані. Цей процес включає вимірювання та звітування щодо екологічних (щодо викидів вуглецю, водокористування, утворення відходів тощо), соціальних (щодо працівників, продуктів, клієнтів тощо) та управлінських (щодо лобіювання, різноманітності антикорупційної ради тощо) даних.

Читати далі


Війна росії проти України зумовила зростання цін на мідь до історичного максимуму

Війна рф проти України стала основним тригером зростання цін на алюміній і нікель, тоді як високі ціни на енергоносії зумовили подорожчання більшості металів, і зокрема міді. Світовий Банк прогнозує, що ціни на метали зростуть на 16 відсотків у 2022 році і дещо знизяться в 2023 році. Цього року спостерігається дефіцит майже всіх кольорових металів, включаючи мідь, а запаси, що вичерпуються, створюють недостатній запас міцності для ринку, щоб витримати подальші перебої постачання. Серед основних причин тривалого дефіциту міді на світовому ринку експерти виділяють триваючу війну рф проти України, високі витрати на енергоносії та суворіші стандарти щодо викидів у Китаї. 

На початку березня ціни на мідь досягли історичного номінального максимуму у 10 845 доларів США за тонну. Ціни тримаються на високому рівні внаслідок низьких запасів та високого попиту у Китаї та розвинених країнах, що обумовлюється стійким рівнем споживання товарів тривалого користування. На світовий ринок міді негативно вплинула нестачі води в Чилі (найбільший виробник і експортер) і проблема трудових спорів в Перу (2- й виробник у світі). Очікується, що у 2022 році мідь подорожчає на 8%. Ризик зростання цін у середньостроковій перспективі може бути зумовлений перебоями постачань з рф, тоді як більш серйозне сповільнення світової економіки може спричинити суттєве падіння цін.

Читати далі


Що таке зелене будівництво та чому це важливо? 

Сектор будівництва відповідальний за 37% загальних викидів вуглецю пов’язаних з енергетикою в усьому світі. За прогнозами, до 2050 року майже 70% населення світу проживатиме в урбанізованій місцевості, що вимагатиме вдвічі більше будівельного фонду. Негативний вплив сектора будівництва є результатом виробництва та переробки будівельних матеріалів, а також самого процесу будівництва та експлуатації будівель. Зважаючи на це, екологічні методи будівництва є критичною частиною глобальної боротьби проти зміни клімату та захисту навколишнього середовища..

Читати далі


Зелені, соціальні та стійкі облігації як механізм імпакт-інвестування

В той час як масштаби імпакт-інвестування швидко зростають на ринках приватних боргових зобов’язань та акціонерного капіталу, воно також привертає все більший інтерес з боку роздрібних та інституційних інвесторів, які інвестують переважно на ринках публічного акціонерного капіталу та облігацій. 

Зелені, соціальні та стійкі облігації (GSS) є відносно новим механізмом імпакт-інвестування. Облігації GSS – це облігації з цільовим призначенням, які визначають типи витрат, які підлягають фінансуванню за рахунок надходжень від облігацій. Імпакт-інвестування з використанням облігацій GSS можливе, якщо інвестор купує облігації з наміром отримати позитивний вплив, а емітент вимірює та звітує перед інвестором про вплив, який безпосередньо пов’язаний із коштами, залученими за допомогою облігацій.

Ринок GSS швидко зростає як за обсягом, так і за спектром структури інвестицій. Станом на кінець 2020 року він оцінювався у 1,3 трильйона доларів. 

Читати далі


Україна може стати одним із глобальних лідерів з постачання графіту 

Графіт використовується як анодний матеріал у виробництві літій-іонних акумуляторів через його відносно низьку вартість і щільність енергії. Зберігання енергії – це основний виклик у боротьбі зі зменшення викидів CO2. 

У найближчі роки попит на батареї та матеріали для батарей значно зростатиме через політику в галузі енергетики та електронної мобільності, яка спричинена зміною клімату. Деякі матеріали були класифіковані як критичні для європейської економіки з точки зору економічної важливості та ризику перебоїв у постачанні.

Природний графіт був класифікований як критичний у всіх трьох юрисдикціях: Японії, США та Європи. Запаси графіту України входять до п’ятірки найбільших у світі. Згідно з проведеними дослідженнями, визначені 6 основних родовищ, які містять запаси близько 18 мільйонів тонн природного графіту. У 2021 році Україна експортувала понад 17 000 тонн графіту на світові ринки, що робить її шостим за величиною виробником у світі. На жаль, війна змусила призупинити діяльність основних підприємств з видобутку. Китай є лідером з постачання природного графіту, також має перебої з постачанням ключового мінералу.

Читати далі


Глобальний ринок імпакт-інвестицій та потенціал до зростання в Україні

За час війни росії проти України, російські окупанти зруйнували 574 заклади охорони здоров’я на 1 087 млн доларів США, 1067 закладів освіти на 1437 млн доларів США. Для відбудови даних об’єктів інфраструктури можуть бути залучені приватні та держані імпакт-інвестори.

Cоціально-відповідальне інвестування або імпакт-інвестиції – це інвестиції компаній або організації з наміром зробити внесок у позитивний соціальний або екологічний вплив, а також отримати фінансову віддачу. Практика ESG стосується бізнес-рішень, які можуть вплинути на прибуток компанії. Натомість імпакт-інвестування — це практика пошуку інвестицій, які оптимізують безпосередньо мету, а не прибутки. Це, зокрема, інвестиції в чисту енергетику, освіту або мікрофінансування.

Читати далі



Україна має необхідну технологічну базу для впровадження Industry 4.0.

За останні кілька десятиліть відбулася четверта промислова революція, нинішнім трендом якої стала Industry 4.0. 
Industry 4.0 пропонує більш комплексний, взаємопов’язаний і цілісний підхід до виробництва. Він поєднує фізичне з цифровим і забезпечує кращу взаємодію між відділами, партнерами, постачальниками, продуктами та людьми, що дає власникам бізнесу можливість краще контролювати та розуміти кожен аспект своєї діяльності. В основі Industry 4.0 лежить використання цифрових технологій останніх десятиліть на абсолютно новому рівні за допомогою взаємозв’язків через Інтернет речей (Internet of Things – “IoT”), доступу до великих даних у реальному часі та впровадження кібер-фізичних систем.

Успішно впроваджені новітні рішення забезпечують високу віддачу. Згідно з дослідженням McKenzie, у широкому діапазоні секторів нерідко можна спостерігати:
– на 30-50 % скорочення часу простою машин
– на 10-30 % збільшення пропускної здатності
– підвищення продуктивності праці на 15-30 %
– точніше прогнозування на 85%.

Читати далі


Війна росії проти України ускладнює глобальну логістику

На початку 2022 року в глобальній логістиці спостерігалося поступове зниження контейнерних ставок і незначне зменшення перевантаженості великих портів та наземних терміналів. Проте війна росії проти України звела нанівець попереднє покращення глобальної логістики.

Морські перевезення:
Усі українські порти були закриті невдовзі після початку вторгнення. З 7 березня основні перевізники (наприклад, Ocean Network Express, Hapag-Lloyd, MSC, Maersk і CMA CGM) призупинили нові бронювання перевезень в росію та Україну і з них.

Безпосередній вплив війни на глобальні контейнерні перевезення є досить обмеженим, враховуючи невеликі обсяги та обмежені міжконтинентальні маршрути в Чорноморському регіоні. В той же час, погіршення перевантаженості портів у Європі, зростання вартості страхування морських перевезень та різке зростання вартості палива можуть призвести до глобального підвищення контейнерних ставок.

Читати далі


Декарбонізація судноплавної галузі потребує $1-1.4 трлн інвестицій до 2050 року

Декарбонізація судноплавної галузі вимагатиме значних інвестицій у зелені технології та альтернативні види палива. Оскільки 90% світової торгівлі здійснюється морем, судноплавство є вагомим фактором кліматичних змін. Міжнародна морська організація (IMO) прогнозує, що «ведення бізнесу як зазвичай» може призвести до збільшення викидів до 50% до 2050 року внаслідок зростання морської торгівлі.
 
▪ Зараз триває гонка з декарбонізації судноплавства. У 2018 році IMO закликала до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 40% (порівняно з базовим рівнем 2008 року) у світовому флоті і принаймні на 50% до 2050 року.

▪ Дев’ять великих багатонаціональних компаній, включаючи Amazon, Ikea, Michelin, Inditex (Zara) та Unilever, пообіцяли до 2040 року перейти на морські перевезення лише кораблями з нульовими викидами вуглецю.

Читати далі


Світові тенденції ринків відновлювальних джерел енергії

Згідно зі стратегічним звітом IHS Markit, тенденція зростаючого попиту на електроенергію продовжиться у 2022 році, але на більш помірному рівні. У той же час нинішня глобальна криза постачання енергоносіїв, яку посилила війна росії проти України, означає, що ціни на електроенергію лишатимуться високими та нестабільними.

Проблеми «вузьких місць» ланцюга поставок та зростання цін на сировину, посилені нинішньою війною росії проти України, також роблять процес переходу до ВДЕ (відновлюваних джерел енергетики) більш витратним. Проте очікується, що частка ВДЕ в енергетичних балансах буде зростати. Цьому сприятимуть національні цілі з декарбонізації та додаткові можливості виходу на ринок, такі як корпоративні угоди про купівлю електроенергії. Напруженість між вимогами з декарбонізації та надійності енергопостачання змусить представників державного та приватного сектору розширити сферу використання чистих технологій.

Читати далі


Вплив війни рф проти України на стан глобальної продовольчої безпеки

Останнім часом закордонні та національні ЗМІ почали приділяти все більше уваги питанню впливу повномасштабної війни рф проти України на стан глобальної продовольчої безпеки.

Зважаючи на те, що за даними ООН, до нападу рф на Україну, 44 млн людей у 38 країнах були на межі голоду, війна може збільшити цей показник до 52-57 млн людей.

Поняття «продовольча безпека» – це стан економіки, при якому забезпечується продовольча незалежність країни, гарантовані фізична, економічна і соціальна доступність населення до достатньої кількості поживної і безпечної їжі, відповідно до рекомендованого раціону та норм харчування. 

Читати далі