МІГРАЦІЙНІ ПРОЦЕДУРИ

Міграційні процедури: зміни в умовах воєнного стану

01.03.2022 р. Державна міграційна служба України анонсувала, що тимчасово призупиняє роботу з надання адміністративних послуг, зокрема: видачі паспорта громадянина України та доставки виготовлених документів безпосередньо до територіальних органів; вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України по досягненню 25- і 45-річного віку.
 
Водночас Державна міграційна служба України надала такі роз’яснення:
1. Всі, хто перебуває на території України повинні мати при собі наступні документи, що підтверджують особу: паспорт громадянина України у формі картки або книжечки; паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Для іноземців та осіб без громадянства: посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.
2. На період дії воєнного стану у громадян України, іноземців та осіб без громадянства обмежена можливість обміну документів, що посвідчують: особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
3. Особи можуть пред’являти документ, строк дії якого закінчився, або до якого своєчасно не вклеєна фотокартка як документа, що посвідчує особу.
 
18.03.2022 р. Державна міграційна служба України повідомила, що з 15.03.2022 р. територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС, які знаходяться в безпечних районах, де не ведуться активні бойові дії, відновлюють роботу з прийому та надання адміністративних послуг, зокрема, документів для оформлення ID-картки, закордонного паспорта громадянина України, посвідок на постійне та тимчасове проживання. Також міграційна служба здійснюватиме вклеювання фотокарток до паспорта громадянина України у формі книжечки, продовжуватиме строк дії закордонних паспортів та вноситиме відомості про дітей, зокрема, йдеться про вклеювання фотокартки до закордонного паспорта батьків, що дає можливість громадянам вільно перетинати кордон. 

Громадяни, які втратили документи або строк дії яких закінчився, можуть звертатися до визначеного органу ДМС, які працюють з урахуванням дотримання безпеки умов воєнного стану (список номерів Державної міграційної служби України). Відповіді ДМС щодо найчастіших запитань стосовно паспортного документу містяться за посиланням.
 
23.05.2022 р. Адміністрація Державної прикордонної служби України роз’яснила процедуру виїзду за кордон чоловіків, які постійно проживають, працюють, мають договірні зобов’язання за кордоном.
 
27.05.2022 р. Державна міграційна служба України повідомила, що частково відновлює роботу онлайн-сервісу «Електронна черга». За допомогою сервісу зараз можна записатися в електронну чергу лише для подачі документів на оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

27.05.2022 р. Уряд прийняв постанову № 627 «Деякі питання перебування на території України іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну для роботи кореспондентом або представником іноземних засобів масової інформації». 

Це означає, що на період воєнного стану та протягом 30 днів після його скасування чи припинення, до іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну для роботи кореспондентами або представниками іноземних засобів масової інформації, не будуть застосовуватися обмеження, встановлені  пунктом 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ від 15.02.2012 р. № 150, щодо строків тимчасового перебування на території України. Для цього іноземним журналістам буде потрібно в установленому порядку пройти акредитацію представників ЗМІ під час правового режиму воєнного стану. Відповідно до прийнятої постанови, Міністерство оборони постійно інформуватиме Адміністрацію Державної прикордонної служби та Державну міграційну службу про представників засобів масової інформації, які в установленому порядку пройшли акредитацію.

Водночас жодних змін стосовно автоматичного продовження строків дії посвідок на проживання в Україні для іноземців та осіб без громадянства станом на 01.06.2022 р. законодавством не передбачено. Це означає, що відповідним категоріям осіб необхідно стежити за закінченням строків дії посвідок на проживання в Україні та за можливості завчасно подавати необхідні документи для продовження строків їх дії до уповноважених міграційних органів.
 
Нагадуємо, що порядок продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України встановлений постановою КМУ від 15.02.2012 р. № 150.

28.07.2022 р. набув чинності Закон України № 2471-IХ, що передбачає надання громадянам Польщі (а також їх чоловік/дружина, діти, незалежно від громадянства) права на тимчасове перебування на території України протягом 18 місяців. Громадянам Польщі також надається право продовжити своє право на перебування, отримавши посвідку на проживання (зарахування до вищого навчального закладу, укладення трудового договору (контракту)).

Громадянам Польщі також надається право:
– бути працевлаштованим без зобов’язання попереднього отримання дозволу на роботу;
– отримати соціальні виплати, включно з випадками непрацездатності, безробіття, інвалідності тощо;
– отримувати медичну допомогу з тими ж правами, що і для громадян України;
– зареєструватись  як платник податків, отримавши реєстраційний номер платника податків;
– ведення господарської діяльності на території України з тими ж правами, що і громадяни України тощо.