КОМПЕНСАЦІЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ЗБРОЙНОЮ АГРЕСІЄЮ РФ

Уряд та парламент працюють над напрацюванням механізмів компенсації збитків, які несуть громадяни та бізнес, що виникли у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України.

З цією метою Кабінетом Міністрів України прийняті постанова від 20.03.2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації», постанова від 26.03.2022 р. № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» та постанова від 19.04.2022 р. № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд», які передбачають систему повідомлення про завдані збитки та їх фіксації.

У разі пошкодження чи знищення майна юридична особа може  подати відповідну інформацію до національної поліції, для порушення кримінального провадження. Також із відповідними заявами юридичні особи можуть звертатися до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військових адміністрацій, які приймають рішення щодо обстеження пошкоджених об’єктів. На жаль, станом на червень 2022 р., хоча можливість подати інформацію юридичним особам через портал «Дія» і передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 р. № 380, однак на практиці це поки не реалізовано. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 326 при визначенні економічних втрат підприємств оцінюється, зокрема, вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна. Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є обласні, Київська міська державні адміністрації (на період воєнного стану – військові адміністрації), – в частині підприємств недержавної форми власності, які знаходяться на території відповідних областей та м. Києва.

Факт фіксації пошкоджень або руйнації будівель та споруд, зумовлених збройною агресією рф, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 473. Обстеження пошкоджених об’єктів здійснюється за рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військових адміністрацій шляхом комісійного обстеження, до якого залучаються (за можливості) уповноважені представники власника об’єкта. За результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф, у якому, зокрема, зазначається:
– інформація щодо обсягу та ймовірних причин пошкоджень (якщо можна визначити);
– інформація щодо виконаних на дату обстеження ремонтно-відновлювальних робіт на об’єкті;
– висновки щодо необхідності проведення технічного обстеження.

До акта комісійного обстеження обов’язково додаються результати фотофіксації об’єкта, що свідчать про характер та обсяг руйнувань. Після створення відповідного функціоналу комісія формує акт комісійного обстеження в електронній формі на порталі «Дія». Акти комісійного обстеження передаються держателю Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, протягом місяця з дати його створення. Уповноважений орган за можливості письмово повідомляє власника (управителя) про результати комісійного обстеження шляхом надсилання копії комісійного акта протягом 3 календарних днів з дня складання такого акта або шляхом надсилання засобами порталу «Дія».

Cтаном на червень 2022 р. готується до другого читання законопроект № 7198-ІХ, що передбачає механізм компенсації громадянам України за пошкодження та знищення житла. Передбачається, що така компенсація може бути надана у формі грошової компенсації, фінансування об’єкта нерухомого майна чи  фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку. Законопроект № 7198-ІХ врегульовує питання щодо джерела фінансування для здійснення компенсації, системи подання заяв постраждалими особами.