МИТНИЦЯ

Для ефективного виконання митних формальностей Україна запровадила низку імпортних послаблень на час дії воєнного стану.

Тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану на території України, спрощений порядок декларування товарів шляхом подання попередньої митної декларації, яка містить всю необхідну інформацію для випуску товарів відповідно до частини п’ятої статті 259 МК України, може здійснюватися підприємствами – зареєстрованими платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім підприємств, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3. статті 293 ПК України.

Митне оформлення товарів завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж одна робоча година з моменту пред’явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює.

Плата за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб не справляється.

Митні формальності можуть виконуватися іншим митним органом, у тому числі без пред’явлення таких товарів цьому митному органу, за координації Держмитслужби, у разі коли митним органом не виконуються завдання, покладені на митні органи, у зв’язку з введенням воєнного, надзвичайного стану.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів не розпочинаються, а розпочаті перевірки  зупиняються.

17.08.2022 р. набув чинності Закон № 2445-IX, що передбачає у період дії воєнного стану та упродовж 30 днів з дня його припинення чи скасування звільнення від оподаткування ввізним митом виробів та обладнання для зберігання, перевезення, завантаження і розвантаження зернових та/або олійних культур при ввезенні на митну територію України, а саме:
– полімерних рукавів та мішків об’ємом не менше 0,8 метрів кубічних для зберігання сільськогосподарської продукції;
– причепів і напівпричепів з самозавантаженням або саморозвантаженням для перевезення сільськогосподарської продукції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2022 р. № 1260 звільнено від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита операції з імпорту такого обладнання, зокрема: електрогенераторні установки, трансформатори, літієві акумулятори, пульти, панелі, розподільні щити, електричну апаратуру, запчастини для зборки та ремонту генераторів та енергетичного обладнання, обладнання та пристрої для фільтрування або очищення води, засоби супутникового зв’язку інтернет (Starlink) та інше.

13.12.2022 р. набули чинності Закон № 2837-IX та Закон № 2836-ІХ, що передбачають у період дії воєнного стану, але не більше ніж до 01.05.2023 р., звільнення від оподаткування ввізним митом та ПДВ операції з імпорту електрогенераторних установок та частин до них; окремих трансформаторів, їх частин, інверторів; окремих акумуляторів, включаючи сепараторів для них; систем для забезпечення супутникового доступу до інтернету (Starlink) тощо. 

04.06.2022 р. набув чинності Регламент Європейського Парламенту та Ради № 2022/870 про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі. Це рішення доповнює можливості, які мають українські експортери відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Тепер тарифи, які прописані в Угоді, будуть тимчасово призупинені. Це, зокрема:
• мита для промислової продукції;
• призупинення застосування системи вхідних цін для фруктів та овочів;
• призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції;
• призупинення антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України;
• призупинення застосування глобальних захисних заходів щодо українських товарів.

Окрім цього, 04.05.2022 р. Україна та Велика Британія юридично закріпили скасування ввізних мит і тарифних квот в двосторонній торгівлі, підписавши відповідну угоду. Вона діятиме 12 місяців, але може бути продовжена за домовленістю між сторонами на новий термін.

Також 10.05.2022 р. Міністр торгівлі Сполучених Штатів Америки Джина Раймондо оголосила про припинення дії мит на українську сталь терміном на один рік. Йдеться про 25% мита на металургійну продукцію, що було запроваджене США у 2018 році. Безмитний режим для української сталі у США діятиме впродовж 12 місяців.

09.06.2022 р. Уряд Канади прийняв рішення щодо скасування всіх мит на імпорт товарів з України строком на 1 рік. Хоча більшість товарів з України ввозилися до Канади безмитно відповідно до Угоди про вільну торгівлю між Канадою та Україною (CUFTA), все ж мита застосовувалися до певних товарів.