ІТ-сектор 

До повномасштабного вторгнення у сфері інноваційних технологій Україна демонструвала високі темпи зростання. ІТ-сектор став однією з провідних експортноорієнтованих галузей України, що посідає друге місце серед загальної структури експорту. З 2010 року експорт ІТ-послуг України стабільно зростав на 27,3% щорічно, і у 2022 році досяг рекордної позначки в 7,3 млрд доларів США. Сьогодні ІТ-послуги є ключовим елементом національного експорту, забезпечуючи 4% від його загального обсягу. Частка IT у ВВП України у 2023 становила 5%, а у ВДВ – 4,5%.

Близько 8% становлять ПІІ в інформацію та телекомунікації в Україні по відношенню до інвестицій в інші види економічної діяльності у  2023 році.

Ukrainian Tech Ecosystem, онлайн-база даних, що охоплює ІТ-компанії, фахівців, інвесторів і технологічну екосистему України, налічує понад 2300 зареєстрованих компаній. Найбільше ІТ-компаній в Україні за такими напрямками діяльності: Business productivity software, Martech & Media, Fintech & Insurtech, Healthtech Wellness, E-commerce & Retail, Hardware & IoT та інші.

Щороку тисячі кваліфікованих ІТ-спеціалістів починають свою професійну кар’єру. У 2023 році кількість випускників університетів за ІТ-спеціальностями склала понад 30 тисяч. Крім того, неформальна освіта також розвивається: за останні 20 років 36 українських ІТ-шкіл випустили понад 600 тисяч студентів у технічних і нетехнічних галузях ІТ.

346,2 тисячі – кількість ІТ-фахівців в Україні. Близько 70% працюють в Україні, а 50+% фахівців працюють в компаніях українського походження. 

Цифровізація

Стратегія Ukrainian Global Innovation Vision передбачає, що до 2030 року Україна стане найбільш цифровізованою країною світу. Процеси цифровізації розвиваються стрімко, і громадяни активно користуються електронними державними послугами. У 2023 році 64% населення отримували держсервіси онлайн, переважно через застосунок і портал “Дія”. Уряд ставить за мету оцифрувати 100% державних послуг через “Дію”. Згідно з індексом E-Government Development Index, протягом останніх десяти років Україна підняла свою позицію в рейтингу на 57 місць щодо готовності уряду використовувати інформаційно-комунікаційні технології для надання якісних публічних послуг громадянам.

Diia.City – це унікальна податкова та юридична екосистема для ІТ-компаній в Україні, резидентами якої вже є понад 800 компаній та більше ніж 62 000 фахівців. Платформа пропонує низку стимулів для розвитку бізнесу, надаючи компаніям можливості для активного зростання, масштабування та залучення інвестицій. Згідно з дослідженням «Аналіз Diia.City», 98% компаній-резидентів позитивно оцінили її вплив на розвиток свого бізнесу. Цей проєкт став можливим завдяки системній підтримці Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Вплив війни

Попри виклики повномасштабного вторгнення, кількість компаній зі стабільним зростанням доходів постійно збільшується. У 2023 році 74% компаній повідомили, що їхній дохід залишився стабільним або зріс порівняно з попереднім роком. Українські технологічні компанії продовжують відкривати нові офіси, і 36% опитаних CEO мають такі плани на найближчий рік, згідно з дослідженням IT Research Ukraine 2023. 2 600 стартапів нараховувалось в Україні станом на початок 2024 року. 

Україна створює сприятливі умови для розвитку ІТ-сектору, зокрема для інтеграції інноваційних технологій у такі галузі, як сільське господарство, авіація та медицина, що відкриває нові перспективи для подальшого зростання. Пріоритетні напрямки України в інноваціях за Глобальною інноваційною візією України – Defence Tech, MedTech, AgriTech, XR, AUV, Biotech, Green tech, AI, Напівпровідники, Secure cyber space, Fluid Economy, Edtech.

Огляд галузі