Глобальні тенденції інвестицій у відновлювану енергетику


Глобальні тенденції інвестицій у відновлювану енергетику

Енергетичний перехід змінив карту глобальних інвестицій. Тепер на зміну довгостроковим інвестиціям у викопне паливо прийшли інвестиції у відновлювані джерела енергії. Ще у 2005 році відновлювана енергетика становила лише незначну частину глобальних ПІІ, а інвестиції у викопне паливо – понад 20%. Примітно, що на зміну викопним ресурсам, з 2019 року відновлювана енергетика стала основним напрямком вкладення ПІІ.

Станом на 2021 рік частка ПІІ в розробку викопних ресурсів у глобальному плані є незначною, порівняно з відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ), які залучили майже 15% світових ПІІ. Такий перехід зумовив далекосяжні наслідки.

Виробництво електроенергії за допомогою використання ВДЕ та розумних систем для зберігання та розподілу енергії стало основним напрямком залучення глобальних ПІІ. ПІІ у ВДЕ сягнули пікових 117 мільярдів доларів у 2019 році. Тоді вперше ВДЕ взяли гору над викопним паливом, яке залучило 116 мільярдів доларів ПІІ. Тенденція збільшення інвестицій у відновлювану енергетику та зменшення інвестицій у викопне паливо збереглася протягом наступних двох років, оскільки криза Covid-19 посилила переваги більш стійких економік. Хоча під впливом пандемії обсяг ПІІ у ВДЕ знизився і становив 97 мільярдів доларів у 2020 році та 91 мільярдів доларів у 2021 році. Ці цифри нижчі рекордно високого рівня 2019 року, але вище середньорічного показника в 67 мільярдів доларів протягом 2010-х років. Тим часом іноземні інвестиції у вугільну та нафтогазову сфери впали до 48 мільярдів доларів у 2020 році й досягли нового рекордного мінімуму у 16 мільярдів доларів у 2021 році.

Енергетичний перехід та масове розповсюдження ВДЕ також вплинуло на світовий ринок праці. Приблизна кількість робочих місць, створених у рамках транскордонних проектів із відновлюваної енергетики, перевищила кількість робочих місць, створених за рахунок проектів вугільної та нафтогазової промисловості, які колись були основним джерелом зайнятості в різних країнах світу. У 2020 році ПІІ у ВДЕ створили вдвічі більше робочих місць, ніж ПІІ у сектор викопного палива; а за 2021 рік – у п’ять разів.

За даними Міжнародної агенції з відновлюваних джерел енергії (IRENA), загальна кількість активних робочих місць у ланцюжку доданої вартості сектору ВДЕ зросла до 12 мільйонів у 2020 році, що на 40% більше порівняно з 7 мільйонами у 2012 році. Географія У період 2005-2022 років, верховенство права, чітка політика та державні стимули поставили розвинені країни на передову щодо здійснення інвестицій у ВДЕ. Гарним прикладом є Сполучене Королівство та США. Потенціал ВДЕ світового класу в поєднанні з послідовними та корисними державними схемами забезпечив їхнє світове лідерство в інвестиціях у відновлювану енергетику. Загалом, Сполучене Королівство залучило 146 млрд доларів ПІІ у відновлювану енергетику у період 2005-2022 років, хоча в основному збільшення ПІІ було досягнуто за рахунок капіталомістких проектів з будівництва офшорних вітроелектростанцій, які з’явилися в останнє десятиліття. Залучені Сполученими Штатами 115 млрд доларів інвестицій, більш рівномірно розподілені між проектами сонячної, вітрової енергетики та іншими ВДЕ. Аналогічно, проекти ВДЕ в Австралії залучили 61,2 млрд доларів ПІІ за цей період. Хоча жодна інша країна за цей період не вклала так багато у зелену енергетику як Китай, відновлювана енергетика в країні розвивалася майже виключно за рахунок внутрішньонаціональних ресурсів без залучення ПІІ.

Серед ринків, що формуються, основними напрямками прямих іноземних інвестицій у ВДЕ стали країни Латинської Америки (зокрема, Чилі та Бразилія), залучивши відповідно 43 і 49 мільярдів доларів у період за 2005-2022 роки. Окреме місце щодо інвестицій у ВДЕ зайняли Індія та ПАР, залучивши відповідно 43 та 20 мільярдів доларів. Хоча в 2010-х роках ПІІ у відновлювану енергетику були зосереджені лише в декількох регіонах, нині географія інвестицій у ВДЕ набула глобального масштабу.

Розподіл ПІІ за технологіями ВДЕ Оскільки сонячні панелі та елементи стали дешевшими, прямі іноземні інвестиції у сонячну енергетику спочатку перевищили інвестиції у вітрову енергетику в 2010 році, а потім знову в 2013 році, здобувши лідерство, яке вони зберігають і дотепер. Загалом, у період 2005-2022 років, ПІІ у сонячну енергетику становили 37,5% загальної суми прямих іноземних інвестицій у ВДЕ, а інвестиції у вітроенергетику – 35%. Подальші зусилля з декарбонізації та електрифікації особистого та громадського транспорту зумовили приплив інвестицій в акумулятори – енергоносії, необхідні для заміни двигунів внутрішнього згоряння (ДВС). З 2015 по 2022 рік іноземні інвестиції у виробництво акумуляторів зросли до 17 мільярдів доларів у 2021 році з 1,1 мільярда доларів у 2015 році (включаючи внутрішньодержавні інвестиції США).

Технологія зеленого водню також стала популярною альтернативою для перетворення електроенергії, виробленої з ВДЕ, у стабільне джерело енергії для галузей, яким важко зменшити споживання енергії (авіація, велико-вантажні перевезення, судноплавство тощо). У 2021 році іноземні інвестиції в проекти зеленого водню перевищили позначку у 25 мільярдів доларів. За перший квартал 2022 року ПІІ у ВДЕ зберегли позитивну динаміку і становили 25 млрд доларів, особливо завдяки повідомленням про майбутні значні інвестиції в капіталомісткі проекти з будівництва офшорних вітроелектростанцій та водневих проектів. За оцінками IRENA, щоб обмежити підвищення глобальної температури до 1,5°C і звести викиди CO2 до нуля до 2050 року, встановлена потужність відновлюваної енергетики має зрости в 10 разів. Для цього знадобиться загальна сума інвестицій у 131 трлн доларів у ВДЕ та енергоефективні технології. За умови подолання короткострокових викликів, очікується, що ПІІ у відновлювану енергетику будуть стрімко зростати, оскільки світ прагне до енергетичної стійкості та енергетичної безпеки.