Попередня оцінка FAO повоєнних інвестиційних потреб для відновлення сільського господарства України


Попередня оцінка FAO повоєнних інвестиційних потреб для відновлення сільського господарства України

До вторгнення приватні/корпоративні агрокомпанії в Україні здебільшого інвестували в сучасну сільськогосподарську техніку, технології точного землеробства, кращі технології тваринництва та вирощування птиці, тоді як дрібніші господарства інвестували у виробництво овочів, зокрема у сучасні теплиці, вирощування фруктів, польове зрошення, тваринництво та інші види діяльності.

Витрати на відбудову та відновлення сільського господарства України через втрати та збитки внаслідок російської агресії, швидше за все, перевищать попередні оцінки FAO, що складають 30 мільярдів доларів США. Основною причиною є складність української продовольчої системи та мільярди доларів втрачених експортних надходжень. Очевидно, що численні обстріли неокупованих територій також пошкодили сільськогосподарську інфраструктуру та ланцюги поставок. Тож існує нагальна потреба в плані відбудови українського агросектору для пом’якшення впливу війни на національному та міжнародному рівнях.

Експерти FAO виділили 6 орієнтовних пріоритетних напрямків:

1) Підтримка сільських домогосподарств, доходів споживачів та продовольчої безпеки. Урядові зусилля повинні бути спрямовані на підтримку попиту та пропозиції продовольства. Що стосується пропозиції та доходів агровиробників, то станом на квітень 2022 року для аграріїв з окупованих областей постануть проблеми зі зрошенням усіх сільськогосподарських культур та виробництвом і реалізацією фруктів та овочів. Українським дрібним сільгоспвиробникам, швидше за все, знадобляться інвестиції/підтримка відповідних грантів та/або пакети сільськогосподарських ресурсів (насіння, добрива, племінна худоба/птиця). З боку попиту, враховуючи різке падіння доходів споживачів, скорочення споживання через відтік біженців, надзвичайно важливим буде впровадження цільових соціальних програм, програм продовольчої допомоги, програм місцевих закупівель та шкільного харчування.

2) Підтримка ліквідності агровиробників та доступу до фінансування. Через порушення експорту агропродовольчої продукції та внутрішніх ланцюгів поставок українські агровиробники не зможуть реалізувати запаси минулорічного врожаю, щоб погасити свої кредити. Отже, сільгоспвиробники зіткнуться з проблемами ліквідності у період зростання ризиків фінансування сільського господарства. Таким чином, часткові кредитні гарантії (для фермерських господарств) або зустрічні гарантії (для невеликих фермерських господарств і домогосподарств) можуть стати важливим інструментом для зниження ризиків кредитування агросектору.

3) Розмінування. За даними ООН, Україна є однією з найбільш замінованих країн у світі ще починаючи з 2014 року. За останніми оцінками Асоціації саперів України, близько 83 000 км2 зараз можуть бути забруднені різними типами мін. Враховуючи витрати на розмінування в Кувейті та Хорватії в 1990-х роках, зусилля з розмінування в Україні за оцінкою FAO могли б обійтися у понад 10 мільярдів доларів США.

4) Підтримка постачання основних сільськогосподарських ресурсів, національного виробництва насіння та тваринництва. Внаслідок порушення ланцюга поставок або фізичного пошкодження зерносховищ та ферм/птахофабрик у компаній можуть виникнути проблеми із закупівлею основних ресурсів, насіння або племінної худоби та птиці.

5) Компенсація за втрачені активи. Оскільки фермери та власники агробізнесу в Україні часто не страхують свої активи або наявне страхування не покриває ризики, пов’язані з війною, то відшкодування збитків завданих виробничим потужностям або втрачених доходів може стати важливим інструментом підтримки їх діяльності.

6) Підтримка доступу до експортних ринків. Тимчасову втрату Україною своїх традиційних ринків в Азії, Близькому Сході та Африці потрібно буде негайно компенсувати, швидше за все, за рахунок зняття торговельних обмежень та більш глибокої ринкової інтеграції з ЄС та іншими західними країнами, Туреччиною, а також шляхом укладення нових угод ЗВТ.

Експерти FAO радять надати цільову підтримку (i) транспортуванню продуктів харчування сільськими дорогами і залізницею та (ii) підвищенню кваліфікації/навчанню фермерів і працівників харчової промисловості. В цілому партнери FAO з міжнародних фінансових установ (Світовий банк, ЄБРР) вже пообіцяли надати Україні 3 та 2 мільярди доларів США відповідно на потреби відбудови. Однак очевидно, що фактична потреба у коштах на відбудову та інвестиціях лише в агросектор набагато перевищить попередні оцінки.