Світові інвестиційні тенденції у 1 півріччі 2022


Світові інвестиційні тенденції у 1 півріччі 2022

Сплеск амбітних планів постачальників відновлюваної енергії та виробників акумуляторів став головним трендом першого півріччя 2022 року. Водночас нафтогазовидобувний сектор знову увійшов до топ-10 секторів, що залучили найбільше прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на тлі глобальної енергетичної кризи.

За останніми даними fDi Markets, у період з січня по червень 2022 року іноземні інвестори оголосили про інвестиційні проекти на суму понад 402 мільярди доларів. Це найбільший обсяг загальних капітальних витрат (capex), зафіксований з другого півріччя 2019 року, до початку пандемії Covid-19, коли загальний обсяг оголошених ПІІ становив 434 мільярди доларів. 

Значна частина цих інвестицій надійшла від 48 мегапроектів — інвестицій із capex щонайменше в 1 мільярд доларів — оголошених у першій половині року, що є найбільшою кількістю мегапроектів, оголошених протягом півроку за останні 14 років.  

Топ-10 секторів, які залучили найбільше іноземних інвестицій, у першому півріччі 2022 року: 
1.        Відновлювана енергетика – $90 млрд
2.        Нафтогазовидобування – $33 млрд
3.        Виробництво напівпровідників та інших електронних компонентів – $32 млрд
4.        Програмне забезпечення та ІТ-послуги – $31 млрд
5.        Виробництво електронних компонентів (акумуляторів) – $25 млрд
6.        Транспортування та складування – $24 млрд 
7.        Комунікації – $21 млрд
8.        Автомобільна промисловість – $20 млрд
9.        Нерухомість – $15 млрд
10.      Металургія – $11 млрдВідновлювана енергетика
Виробники відновлюваної енергії запустили найбільшу кількість мегапроектів за перше півріччя 2022 року на загальну суму капітальних витрат 48 мільярдів доларів. Було оголошено про декілька проектів зі значними інвестиціями у виробництво водню та аміаку. Загалом кількість мегапроектів у сфері відновлюваної енергетики за 1 півріччя 2022 року сягнула більшої позначки ніж за будь-який інший попередній повний рік з 2003 року.

За даними fDi Markets, у першій половині 2022 року загальні ПІІ у сектор відновлюваної енергетики сягнули 90 мільярдів доларів США. Зокрема капітальні витрати, спрямовані на проекти вітроенергетики, зросли на 180% порівняно з аналогічним піврічним періодом 2021 року.

Розробки акумуляторних проектів
Найбільше інвестицій було в електрифікацію транспорту. У першій половині 2022 року на проекти з виробництва акумуляторів було виділено рекордну суму у майже 20 мільярдів доларів, що на 167% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Шведський виробник акумуляторів Northvolt AB анонсував намір збудувати гігафабрику вартістю 4 мільярди євро (4,2 мільярда доларів) на півночі Німеччини. Італійська компанія з виробництва елементів живлення Italvolt Spa також оголосила про плани інвестувати 4 мільярди доларів у завод літій-іонних акумуляторів в американському штаті Каліфорнія. 

Викопне паливо знов серед лідерів залучення інвестицій  
Протягом першого півріччя 2022 року спостерігалося значне відновлення інвестицій у викопне паливо на зміну тенденції скорочення обсягів інвестування, яка спостерігалася в останні роки. Ціни на енергоносії почали стрімко зростати після початку вторгнення рф в Україну. 

Міжнародне енергетичне агентство (IEA) очікує, що світовий чистий прибуток від видобутку нафти і газу в 2022 році буде майже на 2 трильйони доларів більше, ніж у 2021 році. Goldman Sachs Group Inc. прогнозує, що до 2025 року капітальні витрати на первинну енергетику зростуть на 60% до 1,4 трильйона доларів. На тлі цих несподіваних надходжень глобальні ПІІ у видобуток нафти та газу перевищили 27 мільярдів доларів США за перше півріччя, що майже в десять разів більше, ніж за аналогічний період 2021 року. 

Галузь виробництва напівпровідників
Тим часом компанії-виробники напівпровідників продовжили виконувати свої інвестиційні плани, з метою подолання проблеми нестачі чипів. Найбільш капіталомістким проектом ПІІ, відстежуваним у першій половині року, були плани американської компанії Intel Corporation щодо власних потужностей в Лейксліпі, Ірландія. Виробник мікросхем інвестує 12 мільярдів євро (13 мільярдів доларів), щоб подвоїти виробничі площі підприємства та створити 1600 нових робочих місць. 


Загалом сектор напівпровідників залучив $31,6 млрд ПІІ у першій половині року, що на 34% менше, ніж у 2021 році, але значно перевищує загальнорічні показники, зафіксовані до 2021 року.

Транспортні послуги
Порушення ланцюгів поставок, спричинене змінами споживчих вподобань і пандемією, також вплинуло на показники ПІІ. Загалом 13 мільярдів доларів було виділено на послуги з перевезення вантажів і розподілу, оскільки компанії розширювали потужності, щоб зменшити «вузькі місця» під час обробки та переміщення вантажів.

Висновок
Протягом останнього десятиліття світ в цілому і Україна зокрема досягли значних результатів у розвитку відновлюваної енергетики. За оцінками Української асоціації відновлюваної енергетики, вартість капітальних інвестицій у відновлювану енергетику України становить понад 12 млрд дол. США. У 2022 році частка ВДЕ в енергетичному балансі України повинна була сягнути 9%. Не дивлячись на той факт, що внаслідок розв’язання рф війни проти України, половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації, інвестиційний потенціал України в секторі ВДЕ все ще є значним, і його реалізація продовжиться після закінчення війни. 
Загалом, світовий ринок виробництва акумуляторних батарей має великі перспективи розвитку через існуючий високий попит автомобільної галузі та дефіцит пропозиції. І тут є можливості для України. Незважаючи на те, що наразі літій в Україні не видобувається, наявні значні запаси та поклади літію в Запорізькій, Донецькій та Кіровоградській областях. Крім літію, для виробництва акумуляторів необхідний також кобальт, запаси якого також розвідані в Україні (Кіровоградська, Житомирська, Дніпропетровська області).

Враховуючи зростання світового попиту на електричні акумулятори, наявність значного споживчого ринку та близькість до європейського ринку, а також глобальну тенденцію локалізації ланцюгів поставок, розробка родовищ літію та виробництво літій-іонних акумуляторів в Україні може стати привабливим інвестиційним проектом після закінчення війни.


Відповідно до глобальних тенденцій, в Україні також одним з найбільш перспективних і прогресивних секторів з точки зору ПІІ є ІТ-галузь. У першому кварталі 2022 року IT-сектор забезпечив рекордні 2 мільярди доларів США експортної виручки. Наприклад, експорт комп’ютерних послуг збільшився на 39% порівняно з 1 кварталом минулого року.