Світові інвестиційні тенденції у 1 півріччі 2022


Світові інвестиційні тенденції у 1 півріччі 2022

Сплеск амбітних планів постачальників відновлюваної енергії та виробників акумуляторів став головним трендом першого півріччя 2022 року. Водночас нафтогазовидобувний сектор знову увійшов до топ-10 секторів, що залучили найбільше прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на тлі глобальної енергетичної кризи.

За останніми даними fDi Markets, у період з січня по червень 2022 року іноземні інвестори оголосили про інвестиційні проекти на суму понад 402 мільярди доларів. Це найбільший обсяг загальних капітальних витрат (capex), зафіксований з другого півріччя 2019 року, до початку пандемії Covid-19, коли загальний обсяг оголошених ПІІ становив 434 мільярди доларів. 

Значна частина цих інвестицій надійшла від 48 мегапроектів — інвестицій із capex щонайменше в 1 мільярд доларів — оголошених у першій половині року, що є найбільшою кількістю мегапроектів, оголошених протягом півроку за останні 14 років.  

Топ-10 секторів, які залучили найбільше іноземних інвестицій, у першому півріччі 2022 року: 
1.        Відновлювана енергетика – $90 млрд
2.        Нафтогазовидобування – $33 млрд
3.        Виробництво напівпровідників та інших електронних компонентів – $32 млрд
4.        Програмне забезпечення та ІТ-послуги – $31 млрд
5.        Виробництво електронних компонентів (акумуляторів) – $25 млрд
6.        Транспортування та складування – $24 млрд 
7.        Комунікації – $21 млрд
8.        Автомобільна промисловість – $20 млрд
9.        Нерухомість – $15 млрд
10.      Металургія – $11 млрд



Відновлювана енергетика
Виробники відновлюваної енергії запустили найбільшу кількість мегапроектів за перше півріччя 2022 року на загальну суму капітальних витрат 48 мільярдів доларів. Було оголошено про декілька проектів зі значними інвестиціями у виробництво водню та аміаку. Загалом кількість мегапроектів у сфері відновлюваної енергетики за 1 півріччя 2022 року сягнула більшої позначки ніж за будь-який інший попередній повний рік з 2003 року.

За даними fDi Markets, у першій половині 2022 року загальні ПІІ у сектор відновлюваної енергетики сягнули 90 мільярдів доларів США. Зокрема капітальні витрати, спрямовані на проекти вітроенергетики, зросли на 180% порівняно з аналогічним піврічним періодом 2021 року.

Розробки акумуляторних проектів
Найбільше інвестицій було в електрифікацію транспорту. У першій половині 2022 року на проекти з виробництва акумуляторів було виділено рекордну суму у майже 20 мільярдів доларів, що на 167% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Шведський виробник акумуляторів Northvolt AB анонсував намір збудувати гігафабрику вартістю 4 мільярди євро (4,2 мільярда доларів) на півночі Німеччини. Італійська компанія з виробництва елементів живлення Italvolt Spa також оголосила про плани інвестувати 4 мільярди доларів у завод літій-іонних акумуляторів в американському штаті Каліфорнія. 

Викопне паливо знов серед лідерів залучення інвестицій  
Протягом першого півріччя 2022 року спостерігалося значне відновлення інвестицій у викопне паливо на зміну тенденції скорочення обсягів інвестування, яка спостерігалася в останні роки. Ціни на енергоносії почали стрімко зростати після початку вторгнення рф в Україну. 

Міжнародне енергетичне агентство (IEA) очікує, що світовий чистий прибуток від видобутку нафти і газу в 2022 році буде майже на 2 трильйони доларів більше, ніж у 2021 році. Goldman Sachs Group Inc. прогнозує, що до 2025 року капітальні витрати на первинну енергетику зростуть на 60% до 1,4 трильйона доларів. На тлі цих несподіваних надходжень глобальні ПІІ у видобуток нафти та газу перевищили 27 мільярдів доларів США за перше півріччя, що майже в десять разів більше, ніж за аналогічний період 2021 року. 

Галузь виробництва напівпровідників
Тим часом компанії-виробники напівпровідників продовжили виконувати свої інвестиційні плани, з метою подолання проблеми нестачі чипів. Найбільш капіталомістким проектом ПІІ, відстежуваним у першій половині року, були плани американської компанії Intel Corporation щодо власних потужностей в Лейксліпі, Ірландія. Виробник мікросхем інвестує 12 мільярдів євро (13 мільярдів доларів), щоб подвоїти виробничі площі підприємства та створити 1600 нових робочих місць. 


Загалом сектор напівпровідників залучив $31,6 млрд ПІІ у першій половині року, що на 34% менше, ніж у 2021 році, але значно перевищує загальнорічні показники, зафіксовані до 2021 року.

Транспортні послуги
Порушення ланцюгів поставок, спричинене змінами споживчих вподобань і пандемією, також вплинуло на показники ПІІ. Загалом 13 мільярдів доларів було виділено на послуги з перевезення вантажів і розподілу, оскільки компанії розширювали потужності, щоб зменшити «вузькі місця» під час обробки та переміщення вантажів.

Висновок
Протягом останнього десятиліття світ в цілому і Україна зокрема досягли значних результатів у розвитку відновлюваної енергетики. За оцінками Української асоціації відновлюваної енергетики, вартість капітальних інвестицій у відновлювану енергетику України становить понад 12 млрд дол. США. У 2022 році частка ВДЕ в енергетичному балансі України повинна була сягнути 9%. Не дивлячись на той факт, що внаслідок розв’язання рф війни проти України, половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації, інвестиційний потенціал України в секторі ВДЕ все ще є значним, і його реалізація продовжиться після закінчення війни. 
Загалом, світовий ринок виробництва акумуляторних батарей має великі перспективи розвитку через існуючий високий попит автомобільної галузі та дефіцит пропозиції. І тут є можливості для України. Незважаючи на те, що наразі літій в Україні не видобувається, наявні значні запаси та поклади літію в Запорізькій, Донецькій та Кіровоградській областях. Крім літію, для виробництва акумуляторів необхідний також кобальт, запаси якого також розвідані в Україні (Кіровоградська, Житомирська, Дніпропетровська області).

Враховуючи зростання світового попиту на електричні акумулятори, наявність значного споживчого ринку та близькість до європейського ринку, а також глобальну тенденцію локалізації ланцюгів поставок, розробка родовищ літію та виробництво літій-іонних акумуляторів в Україні може стати привабливим інвестиційним проектом після закінчення війни.


Відповідно до глобальних тенденцій, в Україні також одним з найбільш перспективних і прогресивних секторів з точки зору ПІІ є ІТ-галузь. У першому кварталі 2022 року IT-сектор забезпечив рекордні 2 мільярди доларів США експортної виручки. Наприклад, експорт комп’ютерних послуг збільшився на 39% порівняно з 1 кварталом минулого року.