Перспективи декарбонізації цементної промисловості


Перспективи декарбонізації цементної промисловості

Цемент є ключовим компонентом бетону, другого найбільш споживаного матеріалу у світі. Водночас його виробництво продукує значні обсяги викидів CO2. Через негативний вплив на довкілля, ця індустрія зараз під посиленим тиском, зокрема і через те, що країни взяли зобов’язання щодо нульових викидів. 
 
«Зелений цемент» утворюють «виробничим процесом з негативними вуглецевим слідом». Тобто, мінімізують викиди від роботи установки (наприклад, виробництво клінкеру) під час виробництва. 
 
Останні дослідження IHS Markit показують, що з усіх варіантів декарбонізації цементної промисловості технології уловлювання, використання та зберігання вуглецю (CCUS – Carbon capture, utilisation and storage) є найкращим рішенням. Оскільки технологія CCUS суттєво скорочує викиди CO2 під час кальцинації.  Але застосування CCUS у виробництві цементу подвоює його вартість, тому для зниження вартості самого процесу технологію ще випробовують. 
 
На Європу припадає 56% проєктів CCUS у світовій цементній промисловості. За даними IHS Markit, наступні США (34%) і Канада (6%). Також європейські компанії керують 73% проєктів CCUS в усьому світі. По суті у 2026-2030 роках за Європейською системою торгівлі викидами (EU-ETS) почнуть скасовувати безкоштовні квоти на викиди. Однак рішення з декарбонізації зможуть знизити витрати на викиди.
 
Аналіз IHS Markit показує, що інвестиції в технології в Європі (спалювання кисневого палива або амінна очистка) можуть компенсувати витрати на викиди від системи EU-ETS після 2035 року. Це стане стимулом для виробників цементу впроваджувати технології декарбонізації.
 
Для декарбонізації цементної промисловості у всьому світі потрібно більше зусиль, і хоч Європа рухається в цьому напрямку, на регіон припадає лише 4% світового виробництва цементу. Для суттєвих змін – Китай, на який припадає понад 50% світового виробництва цементу, повинен прискорити декарбонізацію цементної промисловості. 
 
Українська цементна галузь
 
До початку повномасштабного російського вторгнення, Україна повністю забезпечувала внутрішній попит на цемент. В Україні є достатні запаси крейди, глини, вапняку та каоліну для виробництва цементу. Заводи найбільших виробників цементу – у Харківській, Київській, Івано-Франківській, Дніпропетровській, Хмельницькій, Миколаївській областях. Учасники Асоціації виробників цементу України «Укрцемент» завершили 2021 рік з рекордним обсягом виробництва цементу 11006 тис. тонн. Цементного клінкеру – 8114 тис. тонн. 
 
Для досягнення кліматичних цілей (будівництво об’єктів «зеленої» генерації) та повоєнної відбудови виробництво цементу в Україні зростатиме. Після закінчення війни цементна галузь може стати одним із лідерів у залученні іноземних інвестицій як нових компаній, так і вже присутніх іноземних інвесторів. Оскільки ПІІ зазвичай є драйвером впровадження інновацій, Україна має всі умови, аби стати майданчиком для застосування нових технологій «зеленого цементу».