Важливість приватних інвестицій для повоєнної відбудови України


Важливість приватних інвестицій для повоєнної відбудови України

Залучення значних довгострокових приватних інвестицій матиме важливе значення в процесі відбудови країни. Для відновлення не лише підприємств та виробничих об’єктів, а й інфраструктури (залізниця, порти та автошляхи) та соціальної інфраструктури (лікарні, навчальні заклади) знадобляться приватні інвестиції, як іноземних, так і національних інвесторів.


Станом на жовтень 2022 року, за оцінками KSE, загальна сума прямих задокументованих збитків житловій та нежитловій нерухомості, іншим об’єктам інфраструктури склала понад $127 млрд. Найбільша частка в загальному обсязі збитків припадає на житлові будинки (40% або $50 млрд) та інфраструктуру (28% або $35 млрд).


Інноваційне приватне фінансування може сприяти відбудові та покращенню якості житлового фонду України. Загалом, відбудова може відбутися на основі концепції зеленої логістики. Наявні об’єкти інфраструктури та ті, що потребують ремонту та модернізації, можуть бути включені в інтегровану систему обслуговування, за якої вантажний транспорт курсуватиме меншою кількістю та коротшими маршрутами та використовуватиме екологічно чисті логістичні системи для забезпечення зеленого зростання в країні. Це сприятиме створенню нових робочих місць, зменшенню забруднення навколишнього середовища, забезпеченню сталого використання ресурсів, належному управлінню відходами та впровадженню транспортних засобів, що працюють на відновлюваних джерелах енергії.

Посилення ролі прямих іноземних інвестицій (ПІІ) вірогідно матиме провідне значення для процесу відбудови. За даними Financial Times, будівництво, відновлювана енергетика, фінансові послуги, транспорт та ІКТ становлять понад 60% вартості інвестицій типу greenfield в Україну з 2003 року. Надання пріоритету іноземним інвестиціям у ці важливі сектори, за якими Україна підтвердила свою інвестиційну привабливість, допоможе прискорити процес відновлення.


Відбудова відкриває широкі інвестиційні можливості насамперед для виробників будматеріалів, логістичних та EPC-компаній. Крім того, з огляду на проблему енергетичної незалежності Україна, ймовірно, залучить значні інвестиції у сектор відновлюваної енергетики.


До повномасштабного російського вторгнення в Україну в аграрному секторі було зайнято майже 20% працівників, а частка галузі у ВВП країни становила 11%. Збройна агресія вказала на найбільш вразливе місце аграрного сектора – відсутність диверсифікації експортної продукції. Рішення полягає в скороченні експорту сировини та розвитку агропереробної промисловості в Україні. Крім того, експортний потенціал машинобудівної галузі України залишається досить значним.


Фармацевтична промисловість України має великий потенціал, поєднуючи інтенсивне зростання виробництва та інвестиції в дослідження та розробки. Основним рушієм зростання є імпортозаміщення, що створює вагомі аргументи для міжнародних фармацевтичних компаній щодо збільшення інвестицій шляхом купівлі існуючих гравців або створення власного виробництва в Україні.
Поліпшення бізнес-клімату підтримає інвестиції існуючих фірм у відбудову та заохотить нові інноваційні стартапи сприяти відновленню української економіки.


Протягом останніх років Україна здійснила значні реформи для покращення інвестиційного та бізнес-середовища. Ключові реформи включають удосконалення вимог до корпоративного управління, спрощення процедури реєстрації підприємства та ліцензування, вирішення питань конкуренції, підвищення ефективності та прозорості державних закупівель та зміцнення антикорупційної архітектури.
Попри війну український малий і середній бізнес продовжує відновлюватись, відновлювати робочі місця, створювати товарні запаси та розширювати клієнтську базу. В цілому, український бізнес довів, що він досить стійкий до викликів і готовий працювати та інвестувати навіть за нинішніх умов.


Найбільш перспективним і прогресивним сектором в Україні є IT-індустрія. За даними НБУ, за 9 місяців 2022 року ІТ-сектор забезпечив $ 5,5 млрд експортної виручки при збільшенні експорту на 13%. Тому українські стартапи довели свою стійкість навіть у воєнних умовах і демонструють винятковий розвиток. Очікується, що пожвавлення цієї тенденції сприятиме швидкому відновленню та формуванню більш диверсифікованої економіки України. Крім того, ІТ-технології мають величезний потенціал для логістичної трансформації України та її позиціонування як глобального ІТ-хабу.


Попри воєнні ризики, в Україні є багато ніш і привабливих сфер для інвестицій. Дешеві активи, відносно недорога, але кваліфікована робоча сила, значний попит на певні товари в майбутньому, що може створити надприбутки. І для того, щоб порівняно швидко вийти на український ринок після закінчення війни, необхідно якнайшвидше почати досліджувати бізнес-середовище та реалізовувати інвестиційні проєкти в Україні.


Загалом, відбудова створює унікальну можливість модернізувати виробничий потенціал України та залучити іноземний капітал у сучасні технології. Це закладе основу для довгострокового зростання та сприятиме більш тісній інтеграції України у світову економіку.


Таким чином, реалізація інвестиційно привабливих проєктів стане невід’ємною частиною плану відновлення, його рушійною силою щодо розвитку підприємництва та залучення іноземного та українського бізнесу до регіональних та глобальних ланцюгів постачань.