Охорона здоров’я
Трансформація охорони здоров’я розпочалася з прийняттям у 2017 році Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». У квітні 2018 року було створено єдиного національного замовника медичних послуг — Національну службу здоров’я України (НСЗУ). З 1 квітня 2020 року більшу частину державних видатків на охорону здоров’я було централізовано та об’єднано в Програму медичних гарантій — пакети послуг, у яких визначаються медичне обслуговування та лікарські засоби, за які сплачує НСЗУ. Цифровізація охорони здоров’я стала також важливим етапом реформи — було запроваджено електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ) та інші електронні інструменти для медичних закладів і пацієнтів.
У 2024 році видатки на охорону здоров’я становили 238,7 млрд грн, із них видатки державного бюджету разом з трансфертами – 204,2 млрд гривень,що становить 4.5% від усіх категорій видатків державного бюджету.
Вплив війни
Сектор охорони здоров’я зазнав значних втрат через війну. За інформацією на початок 2024 року, під час повномасштабного вторгнення було пошкоджено 1284 медичних закладів, на суму 3,1 млрд дол. США. Необхідна сума для відновлення та розвитку сектору оцінюється в 19,4 млрд дол., що становить 3,7% від усіх категорій станом на зиму 2024 року.
Реабілітація та протезування є важливими компонентами сучасної системи охорони здоров’я. Щорічно понад 200 тисяч осіб потребують реабілітаційної допомоги, і попит на послуги, на жаль, постійно зростає. Протезування та виробництво медичного обладнання Україні все ще потребує значних інвестицій та модернізації, наявна необхідність збільшення виробництва та відбудови.
За стратегією цифрового розвитку інноваційної діяльності України на період до 2030 року одними із пріоритетних напрямків є Biotech (розробки біотехнічних досліджень) та MedTech (інновації в медичних технологіях).
Фармацевтична галузь
Попри поступове скорочення частки імпорту в останні роки, український фармацевтичний сектор і надалі демонструє високий рівень імпортозалежності: обсяги імпорту майже у вісім разів перевищують експорт. Водночас частка експорту до країн Європейського Союзу зросла до 20,9%, що свідчить про послідовну інтеграцію вітчизняної фармацевтики в європейський ринок.
Обсяг залишків прямих іноземних інвестицій у фармацевтичну галузь становить 151,6 млн дол. США, що відповідає близько 0,4% від загального обсягу інвестицій у всі сектори економіки. Попри те, що фармацевтика не є найбільшим промисловим сегментом в Україні, вона відіграє ключову роль серед критично важливих галузей. За підсумками 2023 року, її частка в структурі реалізованої промислової продукції становила 1,6%.
На початок 2024 року в Україні працювало близько 18 тисяч аптек. Загальні обсяги аптечного продажу в Україні у 2024 становили 1,3 млрд упаковок та 4,8 млрд дол. США, де 78,6% становлять лікарські засоби у грошовому вираженні.