Виробництво електроніки
Протягом останніх 30 років світове виробництво електроніки стало значною мірою залежати від китайського ланцюга постачання. Пандемія COVID-19 разом з глобальними економічними потрясіннями значно прискорює поляризацію Китаю та Америки на два глобальні геополітичні та економічні сузір’я, що неодмінно серйозно вплине на глобальні ланцюги постачання, особливо в галузі електроніки.
Ці реалії надають Україні унікальну можливість стати ключовою євразійською технологічною, інфраструктурною, виробничою та агробізнесовою базою та перетворитися на важливу складову нової глобальної системи ланцюгів постачання 21 століття.
Європейський банк реконструкції та розвитку, що є найбільшим іноземним інвестором в Україні, вважає, що європейські компанії повинні почати вирішувати проблеми з ланцюгами постачання, створивши “глобальний ланцюг вартості” із залученням таких країн, як Україна. Україна має низку переваг: вдале географічне розташування; 19 Угод про вільну торгівлю із 46 країнами, включно з Поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі між Україною та ЄС; наявність кваліфікованої робочої сили; конкурентні витрати на виробництво. Усе це в поєднанні дає можливість Україні стати важливою виробничою платформою для виробництва електроніки, що орієнтується як на внутрішній, так і на експортний ринки.
Більше того, Україна може вийти зі світового економічного “shutdown” з порівняно меншими втратами, ніж більшість інших країн: ЄБРР прогнозує відносно коротший та менш глибокий шок для економіки України порівняно з іншими країнами, оскільки Україна ще не повною мірою завершила процес інтеграції до глобального ланцюга доданої вартості.
Тим не менш, ЄС споживає 43% експорту з України, отже Україна вже є невід’ємною частиною європейського ланцюга постачання. Завдяки проведенню глибоких економічних реформ та імплементації Угоди про асоціацію Україна-ЄС, ще до пандемії інвестори вже розглядали Україну як стабільний та передбачуваний ринок, що розвивається.
Ряд вітчизняних та зарубіжних виробників електроніки вже мають в Україні свої виробничі потужності. Кількість таких компаній буде поступово зростати і Україна має всі шанси на те, щоб стати ключовою ланкою в ланцюгах постачання у світі після завершення епідемії коронавірусу.