МОБІЛІЗАЦІЯ ПРАЦІВНИКІВ
Мобілізація працівників суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон) мобілізація – це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Обов’язки підприємств, установ і організацій, а також громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації встановлені статтями 21, 22 Закону. При цьому, складовою частиною мобілізації є призов громадян на військову службу під час мобілізації, яка є окремим видом військової служби відповідно до частини шостої статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Водночас стаття 23 Закону містить категорії громадян, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До таких категорій військовозобов’язаних громадян відносяться, зокрема, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Для розуміння категорії «військовозобов’язані» слід звернутись до частини дев’ятої статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», яка визначає, що військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Бронювання військовозобов’язаних працівників на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями здійснюється в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Варто зазначити, що 18.05.2024 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.
Законом передбачено ряд змін. Зокрема:
– якщо підприємство має статус критично важливого, бронюванню підлягають тепер і його бенефіціарні власники, які не є працівниками;
– відстрочка у зв’язку з бронюванням надаватиметься лише тим заброньованим працівникам, які перебувають на спеціальному військовому обліку.