ДОЗВІЛЬНІ ПРОЦЕДУРИ
Щодо реєстраційних дій
В умовах воєнного стану з огляду на необхідність забезпечення достовірності відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Міністерством юстиції реалізовано можливість проведення найбільш нагальних реєстраційних дій, зокрема державної реєстрації:
– створення товариств з обмеженою відповідальністю, створення фермерського господарства;
– зміни керівника юридичної особи та інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, крім громадських формувань;
– змін до відомостей про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, крім громадських формувань;
– зміни місцезнаходження юридичної особи, крім громадських формувань;
– змін до установчих документів юридичної особи (крім громадських формувань), крім випадків, коли такі зміни передбачають зміну розміру статутного капіталу, зміну складу засновників (учасників) та/або розмірів їх часток;
– зміни видів економічної діяльності юридичної особи, крім громадських формувань;
– зміни інформації для здійснення зв’язку з юридичною особою, крім громадських формувань;
– рішення про припинення юридичної особи та інші.
Більш детальну інформацію можна отримати на сайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://minjust.gov.ua/news/ministry/onovleno-perelik-subektiv-yakim-v-umovah-voennogo-stanu-provoditsya-derjavna-reestratsiya-yuridichnih-osib-ta-fop-30363
Щодо провадження господарської діяльності
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 (зі змінами) у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних послуг декларації про провадження господарської діяльності (далі – декларація) без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг). Зазначене не поширюється такі види діяльності як, зокрема, діяльність у сфері використання ядерної енергії, поводження з небезпечними відходами, роботи з радіоактивними речовинами та інше (визначено Переліком).
Таку декларацію можна подати на порталі «Дія» (розділ «єДекларація»). Отримати послугу можна за посиланням: https://diia.gov.ua/services/yedeklaraciya.
Окрім цього, Законом України № 3869-ІХ передбачається, що у період воєнного (надзвичайного) стану право суб’єкта господарювання на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності може набуватися на підставі безоплатного подання до відповідних дозвільних органів декларації про провадження господарської діяльності без отримання документів дозвільного характеру, крім видів господарської діяльності, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
10.08.2022 набув чинності Закон України № 2436-IX, що передбачає звільнення суб’єктів господарювання від відповідальності за несвоєчасне оприлюднення фінансової звітності. Зокрема, оприлюднення фінансової звітності разом з відповідними звітами за весь період неоприлюднення фінансової звітності відкладається до припинення чи скасування воєнного стану (протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану). Також під час воєнного стану і трьох місяців після його закінчення бізнес звільняється від відповідальності за порушення вимог щодо своєчасності та повноти оприлюднення фінансової звітності.
Щодо адмінпослуг у сфері довкілля
На порталі «Дія» (розділ «ЕкоСистема», вкладка «Адміністративні послуги») можна отримати інформацію про адміністративні послуги у сфері довкілля, які надаються у воєнний час.
Також Міндовкілля надає консультації з телефоном гарячої лінії 0 800 500 115.
13.07.2023 Верховою Радою України було прийнято Закон України № 3227-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення та цифровізації процедури оцінки впливу на довкілля” спрямований на вдосконалення процедури проведення оцінки можливого впливу окремих проєктів і планів на навколишнє середовище. Від процедури ОВД звільняються відновлювальні роботи з ліквідації наслідків, завданих збройною агресією проти України під час дії воєнного стану, а громадські слухання в цей період проводяться у форматі відеоконференції. Для територіальних громад, які окуповані або розташовані на території активних бойових дій, процедура ОВД не проводиться та висновки не надаються.
При цьому, Законом України № 2132-ІХ від 15.03.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану» скасовано вимогу проведення ОВД при здійсненні відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій.
Щодо адмінпослуг у сфері будівництва
Відновлено роботу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та відповідно виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері будівництва (реєстрації повідомлення про початок підготовчих та будівельних робіт, видачі дозволу на виконання підготовчих та будівельних робіт, видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації) щодо об’єктів будівництва, розташованих на територіях Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Житомирської, Київської, Сумської, Чернігівської областей, а також м. Харків, м. Запоріжжя, м. Київ (https://diam.gov.ua/).
Більше того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2022 № 384 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554» під час дії воєнного стану виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які отримали кваліфікаційний сертифікат до 01.01.2016, можуть отримати кваліфікаційний сертифікат вищої категорії протягом 5 робочих днів з дня надходження до саморегулівної організації у сфері архітектурної діяльності відповідної заяви з наступним поданням необхідних документів та проведенням професійної атестації у двомісячний строк після припинення чи скасування воєнного стану.
Відновлено доступ громадськості до даних щодо будівництва на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва https://e-construction.gov.ua.
Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 № 530 «Про внесення змін до Порядку розроблення, погодження, затвердження, реєстрації, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність» передбачено, що на період дії воєнного стану та протягом наступних 90 календарних днів розроблення, затвердження, реєстрація, внесення змін до ДБН та визнання їх такими, що втратили чинність, може здійснюватися у спрощеному порядку за рішенням Мінрегіону або іншого центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання з нормування у будівництві.
Постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 722 (зі змінами) передбачає, зокрема:
1) На період дії воєнного стану та протягом 1 року з дня припинення чи скачування воєнного стану:
– у разі ненадання відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або неприйняття рішення про відмову в їх наданні протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви про їх видачу проектування об’єкта будівництва здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень;
– будівництво індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків не вище двох поверхів площею до 500 кв. метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки за рішенням замовника відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні, а у разі відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні – відповідно до цільового призначення земельної ділянки та обмежень у використанні земель, може здійснюватися замовником без отримання будівельного паспорта забудови земельної ділянки. У такому разі замовник звертається до архітектора або інженера-проектувальника, який забезпечує створення та/або завантаження до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва схеми намірів забудови земельної ділянки, створеної з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил.
2) На період дії воєнного стану в Україні та протягом 3 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану дозволяється перенесення строків виконання окремих видів робіт з оздоблення фасадів та благоустрою території (крім транспортних проїздів, пішохідних комунікацій).
Щодо адмінпослуг у сфері земельних відносин
З 19.05.2022 р. автоматизована система Державного земельного кадастру (АС ДЗК) відновлює роботу в умовах воєнного стану в Україні. Функціонування та ведення кадастрової системи здійснюватиметься з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 564 «Деякі питання ведення та функціонування Державного земельного кадастру в умовах воєнного стану».
Детальніша інформація щодо основних змін у роботі АС ДЗК в умовах воєнного стану міститься за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/news/derzhavnij-zemelnij-kadastr-vidnovlyuye-robotu-zadlya-zabezpechennya-nadannya-v-umovah-voyennogo-stanu-nagalnih-administrativnih-poslug.
Щодо дозвільних документів у сфері державного експортного контролю
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2022 № 819 продовжено строк дії дозвільних документів у сфері державного експортного контролю на період воєнного часу, зокрема:
● посвідчення про реєстрацію суб’єктів господарювання як суб’єктів здійснення міжнародних передач товарів;
● свідоцтва про отримання повноважень на проведення недержавної експертизи товарів у галузі державного експортного контролю;
● свідоцтва про державну атестацію системи внутрішньофірмового експортного контролю, створеної суб’єктом здійснення міжнародних передач товарів.
У разі закінчення терміну дії такого роду документів, суб’єкти господарювання не зобов’язані поновлювати їх у Державній службі експортного контролю. Вони діятимуть і далі протягом усього періоду воєнного стану та впродовж 3 місяців після його завершення.
Щодо дозвільних процедур у сфері телекомунікацій
31.03.2023 набрав чинності Закону України “Про медіа” яким передбачено нову процедуру ліцензування та реєстрація у сфері медіа, а також процедуру реєстрації іноземних лінійних медіа; відповідальність суб’єктів у сфері медіа за порушення вимог законодавства; особливості правового регулювання в умовах дії збройної агресії.
Під час дії воєнного стану в Україні дозволи на тимчасове мовлення видаватимуться відповідно до визначеного Національною радою порядку про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану.