КОМПЕНСАЦІЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ЗБРОЙНОЮ АГРЕСІЄЮ РФ

Уряд та парламент працюють над напрацюванням механізмів компенсації збитків, які несуть громадяни та бізнес у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України.

З цією метою Кабінетом Міністрів України прийняті постанова від 20.03.2022 № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації», постанова від 26.03.2022 № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» та постанова від 19.04.2022 № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд», які передбачають систему повідомлення про завдані збитки та їх фіксації.

У разі пошкодження чи знищення майна юридична особа може  подати відповідну інформацію до національної поліції, для порушення кримінального провадження. Також із відповідними заявами юридичні особи можуть звертатися до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військових адміністрацій, які приймають рішення щодо обстеження пошкоджених об’єктів. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 326 при визначенні економічних втрат підприємств оцінюється, зокрема, вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна. Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є обласні, Київська міська державні адміністрації (на період воєнного стану – військові адміністрації), – в частині підприємств недержавної форми власності, які знаходяться на території відповідних областей та м. Києва.

Факт фіксації пошкоджень або руйнації будівель та споруд, зумовлених збройною агресією рф, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473. Обстеження пошкоджених об’єктів здійснюється за рішенням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військових адміністрацій шляхом комісійного обстеження, до якого залучаються (за можливості) уповноважені представники власника об’єкта. 

До акта комісійного обстеження обов’язково додаються результати фотофіксації об’єкта, що свідчать про характер та обсяг руйнувань. Після створення відповідного функціоналу комісія формує акт комісійного обстеження в електронній формі на порталі «Дія». Акти комісійного обстеження передаються держателю Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, протягом місяця з дати його створення. Уповноважений орган за можливості письмово повідомляє власника (управителя) про результати комісійного обстеження шляхом надсилання копії комісійного акта протягом 3 календарних днів з дня складання такого акта або шляхом надсилання засобами порталу «Дія».

23.02.2023 набрав сили Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”, що передбачає механізм компенсації громадянам України за пошкодження та знищення житла.  

Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна утворюється Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Комісія).

Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається за кожний об’єкт окремо до Комісії на відповідній території під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії:

1) в електронній формі – засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

2) у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;

2) фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

Розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна визначається щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо, виходячи із загальної площі знищеного об’єкта нерухомого майна та вартості 1 квадратного метра площі знищеного об’єкта нерухомого майна.

02.04.2024 Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U) оголосив про відкриття прийому заяв про відшкодування збитків, спричинених російською агресією.

Реєстр збитків є ключовим та єдиним міжнародним інструментом для фіксації шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну з 24.02.2022 та першим компонентом компенсаційного механізму, метою якого є забезпечення повних, справедливих та ефективних репарацій для постраждалих від війни.

Реєстр прийматиме заяви від людей, бізнесу та держави Україна стосовно більш ніж 40 категорій шкоди, включаючи серед іншого втрату майна та іншу економічну шкоду.

Важливо розуміти, що Реєстр збитків не буде розглядати та не оцінюватиме отримані заяви по суті і не встановлюватиме вартість збитків чи призначати будь-які виплати.

Це будуть функції майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним інструментом. Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму.