Як програма «Зроблено в Україні» сприяє економічному відновленню

Як програма «Зроблено в Україні» сприяє економічному відновленню

«Зроблено в Україні» — ініційована Президентом України Володимиром Зеленським комплексна програма, що реалізується Урядом України та має на меті підтримувати українських виробників і посилювати економіку держави. 

Йдеться не лише про роздрібні товари для побутового споживання, а й про інші напрямки: пріоритетний доступ українських виробників до публічних закупівель, програми стимулювання попиту на українські товари, дешеві кредити й гранти для інвестицій та на розширення виробництва, стимулювання інвестицій в реальний сектор і модернізацію, розвиток несировинного експорту. 

За словами Ігоря Марчука, Голови підкомітету з питань взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку та члена Наглядової ради UkraineInvest, реалізація програми «Зроблено в Україні» вже показала значні результати: програми платформи додали 0,64% до приросту ВВП, що становить 88 млрд гривень. Фінансування програм переважно здійснюється за рахунок міжнародних партнерів, а податки, сплачені учасниками програми, повертаються до бюджету.

Ключові досягнення програми:

  • Вимога локалізації при публічних закупівлях продукції машинобудування з 2025 року становить 25%. Планується розширення політики локалізації на інші галузі, насамперед легпром, а також продукцію оборонної промисловості.
  • Кількість українських підприємств, які беруть участь у програмі компенсації 25% вартості української сільгосптехніки сягнула 138. Вони випускають 11745 одиниць продукції.
  • Продовжена на 2025 рік і програма компенсації 15% на купівлю іншої української техніки, зокрема, енергетичного обладнання, колісної комунальної та спецтехніки, ліфтів.
  • Програма єОселя не тільки забезпечує громадян житлом, але і сприяє виробникам будівельних матеріалів.
  • У програмі «Національний кешбек» у 2024 році зареєструвалося понад 1,6 тисячі українських виробників товарів.
  • Програма доступних кредитів «5-7-9» зберегла на 2025 рік обсяг 18 млрд грн. Триває переорієнтація програми на інвестиційні цілі. 
  • Програма державних грантів 8 млн грн на переробку стала доступнішою, тепер від отримувачів вимагається створити не 25, а від 5 робочих місць.
  • Сформовано пакет програм, спрямованих на сприяння енергетичній самодостатності підприємств: пільгові кредити на енергетичне обладнання, скасування ввізних мит та ПДВ на енергетичне обладнання, програма «Активний споживач», спрощення процедур встановлення власної генерації, можливість імпорту електроенергії, компенсації на українське енергообладнання. 
  • Експортно-кредитне агентство України у 2024 році почало страхувати інвестиційні проекти від воєнних ризиків. Також таке страхування доступне від міжнародних агентств MIGA та DFC.
  • В рамках програми сприяння значним інвестиціям Уряд схвалив перші договори, які передбачають капіталовкладення на суму більше 12 млн євро.
  • В індустріальних парках збудовані та будуються 25 нових заводів. Уряд вперше в українській історії інвестував в 34 проекти розвитку інфраструктури ІП на понад 1 млрд грн.
  • В рамках програм сприяння не сировинному експорту Уряд веде переговори про продовження вільного (чи принаймні частково вільного) доступу українських товарів на ринки ЄС, США, Канади, Великобританії та інших. Усі ці програми спрямовані на подолання бідності в Україні через збільшення частки переробної промисловості у ВВП з 10,3 до 20%. 

Розвиток промисловості є ключовим чинником економічної стійкості країни, адже це забезпечує армію, створює робочі місця та сприяє зменшенню залежності від зовнішньої допомоги.

Follow us on Facebook, Twitter, LinkedIn, or YouTube.