Типи компаній
Існує чимало способів зареєструвати свій бізнес в Україні. Постійна модернізація корпоративного права України наближає нормативну базу до світових стандартів та надає інвесторам загальновідомі і прозорі інструменти.
Законодавство України передбачає створення широкого кола міжнародно визнаних бізнес-структур, включаючи:
- Товариства з обмеженою відповідальністю
- Акціонерні товариства
- Спільні підприємства
- Представництва
Рішення щодо того, яка структура є правильною для компанії, слід приймати спільно з українським юридичним радником.
Процедури реєстрації
Після прийняття рішення інвесторами про те, який тип організації найбільше відповідає їхнім цілям, доведеться пройти процедуру реєстрації. Процедура реєстрації, потрібні документи, відповідні компетентні органи та строки різняться залежно від типу компанії.
ТОВ можна зареєструвати онлайн через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції. Реєстрація в режимі онлайн і офлайн займає до 24 годин і є безкоштовною.
Засновники АТ також повинні надати пакет документів до Міністерства юстиції. Перед цим приватне розміщення акцій необхідно зареєструвати у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка також затверджує результати приватного розміщення акцій та видає засновникам АТ свідоцтва про право власності на акції. Загальний процес реєстрації АТ зазвичай триває до 3 місяців.
На відміну від ТОВ або АТ, представництво реєструється в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Державне мито складає 2500 доларів США, а процес реєстрації займає до 60 робочих днів. Заявка на реєстрацію складається із заповненої анкети, документа, що підтверджує реєстрацію материнської компанії та довідки з банку щодо стану рахунків материнської компанії.
Ліцензування бізнесу
Для деяких видів діяльності в Україні потрібна ліцензія, видана державним уповноваженим органом. Існує близько тридцяти типів бізнесу, що підлягають ліцензуванню, зокрема:
- Банківські та фінансові послуги;
- Телекомунікаційні послуги;
- Генерація, передача та розподіл електроенергії та використання ядерної енергії;
- Послуги освіти;
- Виробництво та розповсюдження алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- Виробництво, розподіл та зберігання нафтопродуктів, скрапленого природного газу, моторного палива тощо.
- Послуги шифрування даних;
- Побудова об’єктів середнього (CC3) та високого (CC2) класу наслідків
- Виробництво, імпорт, розповсюдження та реалізація фармацевтичних препаратів;
- Виготовлення невоєнної вогнепальної зброї, боєприпасів до них, холодної зброї та пневматичної зброї;
- Переробка, зберігання та захоронення побутових відходів;
- Виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
- Послуги з водопостачання та водовідведення;
- Перевезення пасажирів та небезпечних вантажів, міжнародні автомобільні перевезення.
Залежно від виду діяльності ліцензійні умови будуть відрізнятися, як і перелік необхідних документів, що мають надаватися відповідно до цих умов. Зокрема, ліцензійні умови можуть включати вимоги щодо персоналу, логістики, технології, звітності, статутного капіталу.
Інтелектуальна власність
Торгові марки
Реєстрація торговельної марки може тривати від 14 до 18 місяців. Однак захист торговельної марки діє з моменту подання заявки. Кандидати можуть обрати прискорену процедуру, яка триває до 9 місяців. Термін захисту товарних знаків – 10 років. Як і в більшості країн Європи, захист товарних знаків може бути продовжений ще на 10 років.
Промислові зразки
Строк дії патенту на промисловий зразок становить 10 років і може бути продовжений на 5 років.