Енергетичний сектор України

Україна історично має потужний енергетичний сектор, який охоплює нафтогазову, гідроенергетичну, електроенергетичну, вугільну та атомну промисловість. Енергетика займає вагоме місце в економіці країни, забезпечуючи 8% ВВП та розміщуючи Україну в топ-30 у світі за рівнем споживання енергії. Енергетична галузь є основним джерелом податкових надходжень до державного бюджету, складаючи майже чверть загального бюджету країни. Близько 7% прямих іноземних інвестицій в Україну спрямовано на електропостачання, що підкреслює значущість галузі для економічного розвитку.

Міжнародна підтримка


У червні 2024 року на Конференції з відновлення України в Берліні було укладено кілька важливих міжнародних угод у сфері енергетики:

– США — 824 млн доларів США на підтримку енергетичної інфраструктури;

– Світовий банк — додатковий грант у розмірі 47 млн доларів США на закупівлю теплового обладнання для Харкова, включаючи 1000 генераторів та сонячні батареї;

– ЄС — ініціювання постачань сонячних батарей;

– Німеччина — 30 млн євро для підвищення надійності енергетичної системи.

Також були підписані меморандуми з багатьма провідними компаніями щодо:

– Децентралізованого виробництва електроенергії;

– Збільшення використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ);

– Впровадження енергоефективних технологій;

– Розбудови розумних мереж;

– Відновлення гідроелектростанцій.

Ці заходи спрямовані на відновлення та модернізацію енергетичної інфраструктури України, підвищення її надійності та ефективності.

Енергетична стратегія України до 2050 року


У 2023 році було презентовано Енергетичну стратегію України до 2050 року, яка передбачає загальні інвестиційні можливості для нових енергетичних потужностей у розмірі 383 млрд доларів США. Згідно зі стратегією, ці інвестиції розподіляються наступним чином:

Стратегія передбачає необхідність виробництва чистої енергії, використання найсучасніших технологій, посилення стійкості системи та підвищення енергетичної безпеки України та європейського континенту в цілому. Вже до 2030 року частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) має становити не менше 25% в енергетичному балансі країни, а до 2050 року Україна повинна досягти кліматичної нейтральності. Для підтримки реалізації цієї стратегії у 2023 році було створено Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації. Цей фонд сприятиме фінансуванню проєктів, спрямованих на зменшення викидів парникових газів та підвищення енергоефективності, що є важливим кроком на шляху до досягнення енергетичної незалежності та екологічної стійкості України.

Поточні енергетичні виклики та зусилля з відновлення


Національний банк України прогнозує середній дефіцит електроенергії на рівні близько 5% у 2024-2025 роках, втрати потужності енергосистеми сягають понад 20 ГВт. Попри виклики війни, в Україні проводиться масштабна ремонтна кампанія на енергетичних об’єктах, вводяться в експлуатацію нові об’єкти генерації. До початку опалювального сезону 2023 року було завершено всі ремонтні роботи на ТЕС та ТЕЦ, додавши приблизно 3 ГВт теплової та електричної потужності до енергосистеми. Проте цього недостатньо, оскільки росія знову і знову завдає масованих ударів по енергокомплексах України.

Український уряд та приватний сектор докладають спільних зусиль для відновлення та розвитку енергетичної інфраструктури. У 2023 році компанія ДТЕК інвестувала близько 300 млн доларів США у ремонт теплоелектростанцій та видобуток вугілля. Крім того, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надало 475 млн доларів США у вигляді надзвичайної енергетичної допомоги для відновлення та зміцнення енергетичної інфраструктури та критично важливих компонентів електромереж. Але інвестиційний потенціал для відновлення все ще залишається значним.