Із 2014 року країна пройшла шлях безпрецедентної трансформації – від глибокої кризи до макроекономічної стабілізації завдяки новій генерації рішучих молодих реформаторів.

За останні п’ять років в країні відбулося більше реформ, аніж протягом попередніх 23 років. Країна розпочала структурні реформи, метою яких є наближення України до ЄС та розбудова надійної платформи для сталого розвитку.

Суспільство

Після Революції Гідності українці підтвердили своє прагнення жити у вільній, демократичній та економічно стабільній країні, шляхом внесення змін до Конституції, що закріплюють стратегічний курс України на набуття повноправного членства в ЄС та НАТО.

Протидія корупції

Створена антикорупційна інфраструктура:

 • Антикорупційний суд
 • Національне антикорупційне бюро України
 • Спеціалізована антикорупційна прокуратура
 • Національне агентство з питань запобігання корупції
 • Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

Завдяки вжитим заходам щодо запобігання корупції на газовому ринку, у сфері державних закупівель, автоматичного відшкодування ПДВ та відкриття доступу до даних, економіка України щороку заощаджує близько 6 мільярдів доларів або 6% ВВП.

Децентралізація

Реформа децентралізації розпочала трансформацію регіонів України, підвищуючи їхню інвестиційну конкурентоспроможність та привабливість.
Результатом реформи стало подвоєння надходжень до місцевих бюджетів, протягом 2015-2018 років.

До реформи децентралізації економічний та адміністративний контроль над регіонами країни був зосереджений в Києві. Сьогодні місцеве самоврядування, міські та обласні адміністрації несуть пряму відповідальність за розвиток регіонів, оскільки 60% податкових надходжень залишаються на місцях.

Енергетика

Енергетичний сектор України зазнав глибокої трансформації та лібералізації із 2014 року. Уряд усунув незаконні схеми, що перетворило державну компанію Нафтогаз із “чорної діри” для бюджету України на прибуткову компанію, яка стабільно розвивається. Компанія працює над збільшенням видобутку газу, що є одним із елементів зменшення залежності України від Росії.

У 2018 році Уряд скасував суперечливий і непрозорий механізм видачі спеціальних дозволів на користування надрами. Натомість, була запроваджена практика відкритих аукціонів для отримання ліцензій на розробку та видобуток природних ресурсів, що створює інвестиційні можливості для збільшення видобутку нафти та газу в Україні.

Банківський сектор

У 2014 році Національний банк України (НБУ) розпочав масштабну кампанію “очищення” банківського сектору, в результаті якої було ліквідовано понад 90 банків. Уже відчуваються результати таких реформ – у 2019 році українські банки колективно отримали прибуток у 2,3 млрд доларів – історичний максимум для банківського сектору країни.

Лібералізація валюти

В Україні набув чинності новий закон про валюту, який ознаменував початок найбільш масштабного перегляду та спрощення валютних операцій за понад чверть століття.

Нові правила продовжують курс НБУ на лібералізацію валюти, яка передбачає спрощення відкриття, використання та закриття рахунків, а також зміни в процедурі отримання кредитів від нерезидентів.

Крім того, нещодавно НБУ скасував вимогу щодо обов’язкового продажу доходів у іноземній валюті та всі обмеження на репатріацію дивідендів за кордон.

Дерегуляція та спрощення ведення бізнесу

У 2014 році була започаткована амбітна програма дерегуляції, спрямована на досягнення регуляторної відповідності стандартам Європейського Союзу та найкращим світовим практикам. Реформи вплинули на бізнес клімат у ключових галузях, включаючи сільське господарство, телекомунікації, інфраструктуру, будівництво, оподаткування, а також державні митні процедури, санітарний та ветеринарний контроль.

Щоквартальні спеціальні засідання з питань дерегуляції Уряду часто включали представників приватного сектору, та призвели до скасування 1300+ застарілих регуляцій.

Основні досягнення дерегуляції:

 • Реформа податкової служби (автоматична система відшкодування ПДВ, електронний кабінет для адміністрування податків)
 • Спрощення процедури відкриття та роботи представництв іноземних компаній
 • Спрощення процедури митного оформлення товарів у морських та річкових портах
 • Запуск прозорих електронних аукціонів з продажу спеціальних дозволів на видобуток нафти та газу
 • Відкриття доступу до геологічної інформації
 • Ризикоорієнтований підхід до державного нагляду за бізнесом
 • Запровадження сучасних будівельних норм
 • Зниження портових зборів на 20% з 2018 року

Приватизація та управління державними підприємствами (ДП)

В Україні налічується понад 3 600 державних підприємств, що є здебільшого збитковими. З них 40% – неактивні та працюють лише на папері. Діяльність ДП створює корупційні ризики і завдає збитків державі через відсутність якісних механізмів контролю та недостатню прозорість.

Реформа ДП включає запровадження прозорого корпоративного управління на стратегічних державних підприємствах та приватизацію інших компаній.

Приватизація

У 2018 році Верховна Рада України прийняла новий закон про приватизацію. Закон визначає три категорії компаній: ті, що підлягають приватизації, ліквідації чи збереженню у державній власності. Новий закон замінює численні та часто суперечливі нормативно-правові акти, скорочує терміни приватизації та робить обов’язковим продаж малих державних підприємств через онлайн систему Prozorro.

Реформа корпоративного управління

Відповідно до рекомендацій ОЕСР, сучасна модель управління державними підприємствами передбачає запровадження інструментів корпоративного управління, таких як стратегічне планування, де роль Уряду як акціонера полягає у затвердженні окремої політики управління для кожного підприємства, а контроль за діяльністю підприємств здійснюється незалежними наглядовими радами.

Уряд уже затвердив незалежні професійні наглядові ради в ряді стратегічних
державних підприємств, серед яких:

 • «Нафтогаз» (Національна нафтогазова компанія)
 • «Укрзалізниця» (Державне підприємство у сфері залізничних перевезень)
 • «Укрпошта» (Національний оператор поштового зв’язку)
 • «Укренерго» (Національна енергетична компанія)

Реформа ринку землі

Україна скасувала архаїчний мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Повноцінно ринок землі запрацює з 1 липня 2021 року.

Лібералізація космічної сфери

Україна – одна з небагатьох націй із повним циклом проектування, виготовлення та експлуатації цивільних, військових та вантажних повітряних суден. Україна також відома своїми досягненнями у сфері космічних технологій. Нещодавно прийнятий закон “Про державне регулювання космічної діяльності” сприяє конкуренції у космічній галузі, дозволяючи приватним компаніям долучатися до діяльності в космічній сфері, включаючи запуск ракет в космос.