Аналітичні публікації

ПІІ на глобальному ринку вітроенергетики та потенціал України

Глобальна встановлена потужність вітроенергетичного сектору сягнула позначки у 100 ГВт ще у 2008 році – на 4 роки раніше ніж потужність сонячної енергетики. Також завдяки вітроенергетиці було створено сотні тисяч робочих місць. Великі розміри вітряних турбін здорожчують логістику їх транспортування, і тому традиційно надається перевага локалізації ланцюгів поставок вітроенергетичного сектору. У своєму щорічному огляді відновлюваної енергетики за 2021 рік Міжнародна агенція з відновлюваних джерел енергії (IRENA) зазначає, що «інтеграція місцевого вмісту та місцевої зайнятості у вітроенергетиці потребує подальших зусиль щодо укладання контрактів, технічного розвитку та співпраці, а також розвитку місцевого потенціалу». 

У звіті Switch Report 2022 висвітлюються наступні тенденції ПІІ на світовому ринку вітроенергетики: 

– лідерство європейських енергокомпаній та постачальників вітрових турбін; 

– зростання Китаю, США та Європи як найбільших вітроенергетичних регіонів та значний прогрес ринків, що розвиваються (Індія, Бразилія та Мексика); 

– привабливість Сполученого Королівства для прямих іноземних інвестицій у великомасштабні офшорні вітрові проекти.

Читати далі


Вплив війни рф проти України на глобальний ланцюг виробництва продовольства посилюється 

Війна рф проти України зумовила зростання цін на продукти харчування безпосередньо внаслідок перебоїв поставок та опосередковано внаслідок зростання цін на добрива. 

Глобальні перебої поставок продовольства 

Вторгнення рф в Україну продовжує спричиняти потрясіння на світових ринках та посилювати інфляційний тиск на світове сільське господарство. На продовольчі ціни прямо впливає порушення поставок з України та обмеження на імпорт російських товарів на багатьох ринках. За даними IHS Markit, Україна (4%) та рф (3%) займають ключові позиції на світових продовольчих ринках і станом на 2021 рік разом становили близько 21% світового експорту пшениці. Інші сільськогосподарські культури українського експорту, на поставки яких вплинула війна, це зокрема: ріпак (15% світового експорту), кукурудза (14%), ячмінь (14%), гречка (5%), жито (5%), насіння соняшнику (3%).

Читати далі


Українська фінансова система успішно протистоїть викликам війни

Глибока економічна та фінансова кризи, обумовлені повномасштабною війною росії проти України, матимуть суттєві негативні та довготривалі наслідки для фінансового сектору. Проте відповідно до Звіту про фінансову стабільність, оприлюдненого НБУ у червні 2022, банки успішно протистоять викликам війни завдяки значному запасу міцності, своєчасній реакції НБУ та проведеним реформам.

Зважаючи на очікуваний масштаб реалізації фінансових ризиків та втрати банками капіталу, Національний банк тимчасово перейшов до політики регуляторного послаблення. НБУ не буде застосовати заходи впливу, якщо фінустанови порушуватимуть вимоги до достатності капіталу через негативні наслідки війни. Водночас НБУ вимагатиме прозорого та достовірного відображення фінансового стану банків та небанківських фінансових установ. Це дасть змогу впровадити реалістичний графік відновлення фінансового сектору після перемоги у війні.

Читати далі


Підйом сталого фінансування на ринках капіталу, UNCTAD 2022

Під час пандемії, а також частково в результаті реалізації постковідних планів економічного відновлення, відбулося значне зростання обсягів сталого фінансування в акції, фінансові продукти з фіксованою дохідністю та альтернативні активи, а також на державних і приватних ринках. Відповідно до Європейської Комісії стале фінансування – це процес врахування екологічних, соціальних та управлінських ризиків (ESG) під час прийняття інвестиційних рішень у фінансовому секторі, що веде до більш довгострокових інвестицій в економічну діяльність та проекти, що відповідають принципу сталості.

Читати далі


Для досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року необхідні зелені ПІІ 

У своїх попередніх публікаціях ЮНКТАД пропонує керуватися двокомпонентним визначенням зелених прямих іноземних інвестицій (ПІІ): 1) ПІІ у виробництво екологічних товарів і послуг (EGS); та 2) ПІІ у процеси пом’якшення наслідків екологічної шкоди, тобто використання більш чистих та/або більш енергоефективних технологій, таких як низьковуглецеві технології.
 
Зелені ПІІ мають потенціал для значного просування сталого розвитку. Це має вирішальне значення для прискорення зростання та інновацій через якість робочих місць, які вони створюють, і розвиток людського капіталу, що ще більше підвищує рівень життя людей. 
 
На саміті Організації Об’єднаних Націй у 2015 році світові лідери прийняли рішення схвалити 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР) як частину Порядку денного зі сталого розвитку на період до 2030 року.

Читати далі


Нові можливості для меблевої промисловості України

Роздрібна та міжнародна торгівля меблями є важливою частиною світової економіки. Меблева промисловість охоплює виробництво, розповсюдження та роздрібну торгівлю меблями для житлових та комерційних потреб. За даними Statista, США є найбільшим ринком меблів у світі з точки зору доходів (240 мільярдів доларів), далі йдуть – Китай (82 мільярди доларів), Німеччина (56 мільярдів доларів), Франція (27 мільярдів доларів) і Сполучене Королівство (23 мільярди доларів). Станом на 2022 рік на росію припадало 17 мільярдів, а на Україну – майже 1 мільярд доларів. 
 
Statista повідомляє, що світовий ринок меблів оцінювався у 510 мільярдів доларів у 2020 році. Очікується, що ринок меблів буде щороку зростати, щоб досягти прогнозованої вартості майже у 651 мільярд доларів до 2027 року. Однак ця тенденція може змінитися через наслідки вторгнення росії в Україну. 

Читати далі


Війна росії проти України впливає на світовий ринок деревини 

Війна рф проти України спричинила серйозні порушення світової торгівлі деревиною через скорочення експорту з Росії, Білорусі та України та посилила занепокоєння щодо послаблення деяких заходів захисту навколишнього середовища, щоб заповнити поточний дефіцит. 

Міжнародні санкції (5 -й пакет), запроваджені ЄС та Сполученим Королівством, обмежили поставки з Росії, найбільшого світового експортера деревини хвойних порід, та Білорусі, в той час як війна серйозно загальмувала виробництво в Україні. За даними Financial Times, на ці три країни припадає майже 25% світової торгівлі пиломатеріалами на суму 17 мільярдів доларів у 2021 році. Разом вони охоплюють майже 10% європейського попиту на деревину хвойних порід. Тільки Україна в 2021 році експортувала деревину та вироби з неї на суму понад 2 мільярди доларів. 

Читати далі


Статуc кандидата України на членство в ЄС є позитивним сигналом для міжнародних інвесторів


23 червня 2022 року на саміті ЄС 27 держав-членів проголосували за надання Україні та Молдові статусу кандидатів на членство в Європейському Союзі. Це позитивне рішення є символом того, що Європа підтримує Україну, і новим поштовхом для перемоги України у війні.
Європейська Комісія оцінила, що за політичними критеріями Україна досягла стабільності інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу, та захист меншин. Щодо відповідності за економічними критеріями, Україна продемонструвала гідну уваги стійкість макроекономічних показників та фінансову стабільність, які були забезпечені також після російського вторгнення у лютому 2022 року. Це відображає не лише дуже сильну політичну волю, а й відносну ефективність роботи установ. 

Читати далі


В Україні буде створена національна мережа зарядних станцій для електромобілів 

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та ПАТ АБ «Укргазбанк» підписали меморандум про спільну реалізацію проєкту щодо розгортання національної мережі зарядних станцій для електрокарів. 

Проект передбачає використання фінансових можливостей «Укргазбанку» та виробничо-технічного потенціалу «Енергоатому» як найбільшого виробника електричної енергії в Україні, щоб створити розгалужену мережу зарядних станцій для електромобілів. Реалізація цього проєкту також має сприяти виконанню Україною міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації, пришвидшуючи досягання вуглецевої нейтральності економіки України, а також зменшуючи забруднення навколишнього природного середовища.

Читати далі


Стан української металургії під час війни 

Результати минулого року були визначними для українських металургів. 

За 2021 рік було вироблено: 

– 21,2 млн тонн чугуна,

– 21,4 млн. тонн сталі,

– 19 млн тонн прокату. 

Україна посіла 14-те місце у глобальному рейтингу виробників сталі. Географія експорту глобальна – від країн на Близькому Сході до Північної Америки, та Азії. Для багатьох українських металургійних компаній 2021 рік став найуспішнішим за довгий час. Виручка від експорту чорних металів зросла на понад 81% (до 14 млрд дол), у порівнянні з 2020 роком.

Детальніше


ПІІ на глобальному ринку сонячної енергетики 

За прогнозами Energy Transition Outlook 2022, серед технологій відновлюваної енергетики потужності сонячних фотоелектричних (PV) установок зросли найшвидше, збільшившись у понад 20 разів за період 2010-2021 років. Цьому сприяло суттєве скорочення витрат, що відбувалося паралельно з розвитком технологічного прогресу, зростанням рівня обізнаності, наданням державної підтримки та впровадження інноваційних моделей фінансування. 

Після подолання контрольної позначки у 100 ГВт встановленої потужності в 2012 році, глобальна встановлена потужність сонячних фотоелементів досягла 843 ГВт у 2021 році. Аналітики очікують, що це лише початок, і сонячна енергетика очолить революцію відновлюваної енергетики, яка просувається вперед і займає все більш ключове місце у будь-яких програмах з декарбонізації. 

Детальніше


Uncertainty and recession will reduce global FDI, UNCTAD 

Global foreign direct investment (FDI) flows in 2021 were $1.58 trillion, up 64 per cent from the exceptionally low level of $1 trillion in 2020. FDI flows showed significant rebound momentum with booming merger and acquisition (M&A) markets and rapid growth in international project finance because of loose financing conditions and major infrastructure stimulus packages. 

However, the global environment for international business and cross-border investment changed dramatically in 2022. Russia’s war against Ukraine – on top of the lingering effects of the pandemic – is causing a triple food, fuel and finance crisis in many countries around the world. The resulting investor uncertainty could put significant downward pressure on global FDI in 2022. 
Read more


Development of charging infrastructure in Europe 

In the next decade, the number of electric vehicles (EVs) on our roads will increase significantly. One of the necessary conditions for this growth is the development of the charging station market. 

Today, 2/3 of the electricity needs for charging electric cars are private, both at home and in the parking lot near work. However, by 2030, the share of public charging infrastructure (public parking lots) will be close to private, which means a tenfold increase in public charging infrastructure in 10 years. 

This growth is very promising for many companies operating in the charging station for electric vehicles, as well as infrastructure companies, charging manufacturers, companies that install or maintain charging points, station operators, and IT companies offer programs to pay and locate. The EU, together with the main stakeholders in the market, has developed “EV charging infrastructure masterplan”.

Read more


Capital investment is about to surge amounting to $130 trillion by 2027

McKinsey experts argue that the world will see a once-in-a-lifetime wave of capital spending on physical assets between 2022 and 2027. This surge of investment—amounting to roughly $130 trillion —will flood into projects to decarbonize and renew critical infrastructure. 

Capital investment will vary by asset class, but on average, an advanced industries company in North America can expect a spending increase of 65 percent over the previous period. 

An energy and materials company in Asia will see an increase of 57 percent. Across asset classes in Europe, McKinsey projects a 59 percent increase in capital spending, driven by an increase of 120 percent in European energy and materials spending. In the future, prosperity will be driven by sustainability, inclusion, and growth—an agenda that nurtures innovation while reducing environmental impact and improving people’s quality of life worldwide. Fulfilling these ambitions involves major private- and public-sector capital investments in climate transition infrastructure and in supporting economic recovery and growth. Nothing less than the commitment of top government and business leaders can accomplish a mission of this magnitude.

Read more


Overview of the global electric vehicles market 

The electric vehicles (EV) market is developing dynamically despite the constant challenges along the way. In 2012 about 130 thousand electric cars were sold worldwide, in 2021 this figure reached 6.6 million cars. From 2019 to 2021, the share of electric cars in total car sales increased from 2.5% to almost 9% despite the pandemic, supply chain disruptions, and rising prices of critical materials. 

Therefore, the EV market has increased its sales opportunities 3 times in the last 3 years. China is the EV market leader and its largest player. The country is rich in critical materials for both car and battery production, has several domestic manufacturers, developed related industries and the largest domestic market in the world. In 2021, more electric vehicles (3.4 million cars) were sold in China than in the whole world in 2020. This growth trend is expected to continue in 2022 (about 1.4 million cars in the first 4 months of 2022). This is the result of a successful combination of business and government decisions. Manufacturers have introduced successful new models, and the state subsidy system.

Read more


russia’s war against Ukraine shifts global upstream investment environment 

The russian invasion of Ukraine and the subsequent imposition of sanctions by a range of governments have served to reset the global geopolitical compass, with an immediate impact on oil and gas markets and investments. 

Market shifts and price dynamics create immediate costs and benefits 

According to IHS Markit experts, given russia’s global significance as an energy producer and Europe as its main market, a full-scale recalibration of oil and gas demand and supply in that region is a key non-military component of the global response. In this context, the Asia Pacific region, led by China, is emerging as an important if less than complete offset to anticipated cuts in demand for russian production. All regions in the world will be affected by increases in prices and likely slower growth in economic activity and demand while rival producer states will see opportunities for increases in production and exports as Europe re-balances its energy sourcing. Near-term, high oil and gas prices represent a boon for net exporters. Major beneficiaries in which net oil exports as a percent of GDP will rise to well over 50%, assuming that Brent averages USD106/barrel in 2022 include Angola (from 35% to 55%), Iraq (from 35% to 60%), and Kuwait (from 50% to 85%).

Read more


Ukraine can become a reliable supplier of green hydrogen to the EU 

Hydrogen production in Ukraine can become a key tool for Ukrainian and European independence from russian energy resources, and the rapid transition to the use of “green” energy. For Ukraine, it is also a chance to become the main energy supplier of “fuel of the future” for Europe. 

According to pre-war estimates from the International Renewable Energy Agency, Ukraine has the capacity to install more than 320 GW of wind and 70 GW of solar power. This does not include an assessment of the potential for installing wind and floating stations in Crimean waters, which, according to the World Bank, could add more than 250 GW. Thus, the total capacity of renewable sources can reach 415 GW installed capacity within 10 years, and with the Crimean capacity over 700 GW.

Read more


Global investments trends in renewable energy 

Once dominated by fossil fuels, long-term energy investment has switched to renewables –the energy transition has redrawn the global investment map. Back in 2005, renewables accounted for just a fraction of global FDI, fossil fuels for over one fifth. Remarkably, renewables have overtaken fossil fuels as top FDI destination since 2019. As of 2021 fossil fuels made up a fraction of global FDI, renewables – about 15%. The implications of this switch are far-reaching. 

The generation of electricity through the use of renewable energy sources (RES) and smart systems to store and distribute it have become the biggest magnet of global FDI. FDI into renewables peaked at $117bn in 2019, eclipsing for the first time fossil fuels, which attracted $116bn in that same year. The trend of increased renewable energy investments and decreasing fossil fuel investments held strong in the next two years as the Covid-19 crisis enhanced the case for a more sustainable economy. Although not spared by the pandemic, FDI into renewables stood at $97 bn in 2020 and $91bn in 2021, below the record high touched in 2019, but above the $67bn annual average of the 2010s. Meanwhile, foreign investments into coal, oil and gas plummeted to $48bn in 2020 only to touch a new record low at $16bn in 2021.

Read more


Corporate engagement strategies in impact investment 

Corporate engagement and shareholder action strategies have long been a tool used by shareholders to influence the management of firms, including nudging them in the direction of more sustainable and responsible management. 

Despite most S&P 500 companies publishing corporate ESG reports (from 20 percent in the 2000s to 90 percent in 2020), investors are seeking more transparency and more accountability with respect to the environmental and social footprints of companies and their impact on long-term shareholder value. This includes measuring and reporting environmental (i.e. carbon emissions, water consumption, waste generation, etc.), social (i.e. employee, product, customer related, etc.), and governance (i.e. political lobbying, anticorruption board diversity, etc.) data.

Read more


Russia’s war against Ukraine is driving copper prices to historical heights

Russia’ war against Ukraine has been a key driving force behind aluminum and nickel price movements, while high energy prices have affected most metals, especially copper. Metal prices are projected to increase 16 percent in 2022 and ease somewhat in 2023. Almost all base metals, including copper, are in deficit this year, with depleting stocks leaving little buffer for the market to weather further disruption. Unsurprisingly, the price volatility looms. The ongoing war between Russia and Ukraine, high energy costs and stricter emissions standards in China have been cited as the main reasons for the continued shortage in copper. 

Copper prices reached an all-time nominal high of $10,845/mt in early March. Prices have been buoyed by low inventories and solid demand in China and advanced economies stemming from robust durable goods consumption. The world copper market has been affected by water shortages in Chile (the biggest producer and exporter) and labor disputes in Peru (2nd producer). Copper prices are projected to increase by 8 percent in 2022. Upside risks to the mid-term outlook include further supply disruptions in Russia, while a more severe slowdown in global growth poses the greatest downside risk.

Read more


What is a green building and why is it important? 

The construction sector is responsible for 37% of total energy-related carbon emissions worldwide. According to forecasts, by 2050 almost 70% of the world’s population will live in urban areas, which will require twice as much building stock. The negative impact of the construction sector is the result of the production and processing of building materials, as well as the process of construction and operation of buildings. With this in mind, green building practices are a critical part of the global fight against climate change and environmental protection. This requires urgent action to reduce the negative impact and use more sustainable and resource-efficient construction practices.

Read more


Green, social, and sustainability bonds as impact-investment instrument 

While impact investing has grown rapidly in private debt and equity markets, it is also attracting growing interest from retail and institutional investors that invest mainly in public equity and bond markets. 

Green, Social, and Sustainability Bonds (GSS) come a relatively new impact-investment instrument. GSS bonds are use-of-proceeds bonds that identify the types of spending that are eligible to be financed with the bond proceeds. Impact investing using GSS bonds is possible if an investor buys the bond(s) with the intent for positive impact, and the issuer measures and reports to the investor on the impact that is directly related to the funds raised with the bond. 

The GSS market is growing rapidly both in volume and range of investment structures. It encompassed $1.3 trillion in outstanding value by the end of 2020.

Read more


Ukraine aims to become one of the global leaders in the supply of graphite 

Graphite is used as an anode material in the production of lithium-ion batteries due to its relatively low cost and energy density. Energy conservation is a major challenge in reducing CO2 emissions. 

In the coming years, the demand for batteries and battery materials will increase significantly due to energy and e-mobility policies, which are driven by climate change. Some materials have been classified as critical to the European economy in terms of economic importance and the risk of supply disruptions. Natural graphite has been classified as critical in all three jurisdictions: Japan, the United States and Europe. 

Ukraine’s graphite reserves are among the top five in the world. According to geological research, 6 main deposits have been identified, which contain reserves of about 18 million tons of natural graphite. In 2021, Ukraine exported more than 17,000 tons of graphite to world markets, making it the sixth largest producer in the world. Unfortunately, the war forced the suspension of the main mining enterprises. China is a leader in the supply of natural graphite, but also has faced disruptions in the supply of key minerals.

Read more


Global impact investment market and potential for growth in Ukraine

During russia’s war against Ukraine, the russian occupiers destroyed 574 health facilities worth $1,087 million and 1,067 educational facilities worth $1,437 million. Private and public impact investors can be involved in the reconstruction of these infrastructure facilities.

Impact investments are investments made by companies or organizations with the intent to contribute to measurable positive social or environmental impact, alongside a financial return. Impact investments are a particular type of sustainable and responsible investment, which have an explicit intent to generate positive social and environmental impact, in addition to considering environmental, social, and governance (ESG) risks to operational or financial performance. 
Read more


The industrial revolution has taken place over the last few decades, the fourth trend being Industry 4.0.

Industry 4.0 offers a more integrated, interconnected and holistic approach to production. It connects the physical with the digital and provides better interoperability between departments, partners, suppliers, products and people, giving business owners better control and understanding of every aspect of the business. Based on Industry 4.0, the use of digital technology in recent decades has been taken to a whole new level through usage of Internet of Things (IoT), real-time access to big data, and the introduction of cyber-physical systems.

Successfully implemented latest solutions provide high returns. According to a McKenzie study, throughout a wide range of sectors can often be observed:
– 30-50% reduction in downtime of machines,
– 10-30% increase in bandwidth,
– increase productivity by 15-30%,
– more accurate forecasting by 85%.

Read more


russia’s war against Ukraine hampers global logistics 

At the beginning of 2022, global logistics saw a gradual decline in container rates and small improvements in the congestion at major ports and inland terminals. Yet russia’s war against Ukraine might have just reversed the direction of change.

Ocean Freight
All Ukrainian ports were closed shortly after the start of the invasion. As of March 7, major carriers (e.g. Ocean Network Express, Hapag-Lloyd, MSC, Maersk, and CMA CGM) suspended new bookings to and from russia and Ukraine.

The war’s immediate impact on global container shipping capacity is rather limited, given the small volumes and limited intercontinental routes in the Black Sea region. However, in the meantime worsening port congestions in Europe, soaring ocean freight insurance and skyrocketing fuel cost may lead to global container rates increase.

Read more


Global shipping decarbonization requires $1-1.4 trillion investments by 2050

The decarbonization of the shipping industry will require big investments in green technology and alternative fuels. With 90% of global trade moved by sea, shipping is a major contributor to climate change. The International Maritime Organization (IMO) forecasts that ‘business as usual’ could see emissions increase by up to 50% by 2050 due to the growth in shipping trade.
 
▪ The race to decarbonize shipping is now underway. In 2018, the IMO called for a 40% cut in greenhouse gas emissions (compared to the 2008 baseline) across the global fleet by 2030, and at least a 50% cut by 2050.

▪ Nine big multinational companies including Amazon, Ikea, Michelin, Inditex (Zara) and Unilever have pledged to only use zero-carbon ships by 2040.

Read more


Global renewables market trends

According to IHS Markit Strategic Report, electricity demand growth is expected to continue in 2022 but at a more moderated level as countries get closer to pre-pandemic levels, although uncertainties on new COVID-19 waves or lockdown restrictions remain. At the same time, the ongoing global energy supply crunch — exacerbated by russia’s war against Ukraine — means that high and volatile power prices will continue.

Supply chain bottlenecks and increases in raw material prices, amplified by the ongoing war, are also putting pressure on renewable costs. Yet renewables are expected to continue to grow, driven by decarbonization targets and secondary routes to market such as corporate power purchase agreements. Meanwhile, infrastructure challenges and grid reliability will dominate policy discussions while tensions between decarbonization and supply security lead governments and companies to consider an expanding range of clean technologies.
Read more


Impact of russia’s war against Ukraine on global food security

Recently, foreign and national media have focused significantly on the impact of a full-scale russian war against Ukraine on the state of global food security. 

Given that, according to the United Nations, before russia’s aggression against Ukraine, 44 million people in 38 countries were on the verge of starvation. And the war may increase this figure to 52-57 million people.

Food security is the state of economy that ensures country’s food independence and provides for physical, economic and social accessibility of sufficient nutritious and safe food to the population, in accordance with the recommended diet and nutrition standards. 

Read more